Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin hastane öncesi ve acil servislerde travmalı hastaya yaklaşımının senaryo temelli simülasyonla değerlendirilmesi
Evaluation of final year medical students' approaches to trauma patients in prehospital and emergency services using scenario based simulation
  1. Tez No: 733448
  2. Yazar: HATİCE GÜLBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, 6. Sınıf intörn hekimlerin hastane öncesi ve acil serviste travmalı hasta yönetimi konusundaki yeterliliklerinin senaryo temelli simülasyon uygulamaları ile değerlendirilmesi amacıyla nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırması olarak yürütülmüştür. 12 Nisan - 08 Temmuz 2021 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Eğitim Merkezi'nde yürütülen çalışmada nicel veriler için 9 kontrol ve 9 çalışma grubu öğrencisine hastane öncesi ve acil serviste çoklu travmalı bir vakanın yönetimi konusunda standart hasta-hibrit yöntem kullanılarak hazırlanmış senaryo temelli simülasyon uygulanmış, kontrol listeleri ile uygulamalar değerlendirilmiştir. Çalışma grubuna değerlendirme öncesi hastane öncesi ve acil serviste travmalı hasta yönetimini içeren sunum ve video gösterimi ardından önce hastane öncesi sonrasında acil serviste travmalı hasta yönetimini içeren senaryo temelli simülasyon uygulamaları yaptırılmış, çözümleme oturumları düzenlenmiştir. Ayrıca, çalışma grubu öğrencilerine Modifiye Simülasyon Etkililik Aracı uygulanmıştır. Nitel veriler için, odak grup görüşmeleri düzenlenmiş olup, bu görüşmelere kontrol (8 öğrenci) ve çalışma (6 öğrenci) grubu intörn öğrencileri ile bu grupları acil tıp stajında gözlemleyen acil servis çalışanları (3 kişi) katılmıştır. Çalışmada, acil serviste yönetilen travmalı hasta senaryo simülasyonları hastane öncesi yönetilen travmalı hasta senaryo simülasyonlarından başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a mixed method research, in which qualitative and quantitative data used together in order to evaluate the competencies of 6th grade interns in prehospital and emergency department in trauma patient management with simulation-based scenarios. In the study carried out at Uludag University Faculty of Medicine Good Practices and Simulation Training Center between April 12 - July 08, 2021, scenario-based simulation was applied to 9 control and 9 study group students for quantitative data on the management of a multiple trauma case in the prehospital and emergency department and applications were evaluated with control lists. Before the evaluation, the study group was informed with a presentation and video related to management of trauma patients in the pre-hospital and in the emergency room, then scenario-based simulations including the management of the trauma patient in the pre-hospital and in the emergency room were done, and debrief sessions were held. In addition, the Modified Simulation Efficiency Tool was applied to the study group students. For qualitative data, focus group interviews were conducted with 8 control group, 6 study group students and 3 emergency service staff. In the study, the trauma patient scenario simulations managed in the emergency department were found to be more successful than the trauma patient scenario simulations managed in the prehospital.