Kaba inşat işlerinde ergonomik risklerin incelenmesi ve OWAS risk değerlendirme yöntemiyle örnek risk değerlendirmesi çalışması
Examination of ergonomic risks in rough construction works and sample risk assessment study with OWAS risk assessment method
  1. Tez No: 733453
  2. Yazar: EZGİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH KIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnşaat Mühendisliği, Labour Economics and Industrial Relations, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliğini destekleyen ve yürüten 6331 sayılı kanun çalışan sağlığını koruyan bir kanundur.İş Sağlığı ve Güvenliği büyüyen bir kavramdır.Günümüzde bu kavram sadece çalışanları ve işverenleri ilgilendiren bir konu olmayıp,toplumun daha bilinçli davranışı ile ülke halk sağlığına da olumlu etki yapmaktadır.İş güvenliğinin en önemli etmenlerinden biri risk değerlendirme çalışmalarıdır.Doğru yapılan risk değerlendirme çalışmalarıyla iş kazalarında azalmalar gerçekleşebilmektedir.İnşaat sektörü tehlikeli sınıf içinde bulunmasından dolayı yapılacak bütün imalatlar ve çalışmalar gözetim ve kayıt altında tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Law No.6331,which supports occupational health and safety and ensures its enforcement,was published in 2012.Law No.6331 is a law that protects employee safety,employee rights and employee health.Occupational Health and Safety is an increasingly important concept.This concept is not only an issue that concerns employees and employers,but also has started to have a positive effect on the country's public health and the society's more conscious behaviour.One of the most important factors in occupational safety is risk assessment studies.With pepper risk assessment studies,work accidents can decrease.Since the construction and works to be carried out are kapt under surveillance and recording.