Explicit grammer instruction: A comparison of comprehension -Based and production- Based instruction for EFL learners
Açıklamalı dilbilgisi öğretimi: Yabancı dil olarak İngilizce eğitiminde anlama ve üretmeye dayalı yaklaşımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 73348
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ AÇIKLAMALI DİLBİLGİSİ ÖĞRETİMİ: YABANCI DİL OLARAK İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE ANLAMA VE ÜRETMEYE DAYALI YAKLAŞIMLARIN KARŞILAŞTIRILMASI Bahar Cantürk İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım, 1998 Danışman: Prof. Dr. Gül Durmuşoğlu-Kose İkinci dil ediniminde açıklamalı dilbilgisi öğretimi, araştırmacıların her zaman dikkatini çekmiştir. Bunların içinde en çok tartışılan ise dilbilgisinin nasıl öğretileceğidir. Bu çalışmanın amacı İngilizce dilbilgisinin nasıl öğretileceğine ilişkin iki temel soruya yanıt aramaktır. Bunlardan birincisi“iki farklı dilbilgisi öğretimi, 'geleneksel, üretmeye dayalı öğretim' ve 'anlamaya dayalı öğretim', öğrencilerin problemli olduğu hedef dilbilgisi yapılarının edinimini nasıl etkiler?”; diğeri ise“bu farklı iki yaklaşımdan hangisinde öğrenme daha kalıcı olur?”sorulandır. Çalışmanın başında oluşturulan denenceler, anlamaya dayalı öğretimin üretmeye dayalı öğretim kadar yararlı olacağı; ancak anlamaya dayak öğretimin anlama ve üretmedeki edinimler açısından diğerine göre daha kalıcı olacağıdır. Bu denenceleri sınamak amacıyla toplam 80 kişilik iki grup öğrenciye öncelikle bir“Dilbilgisel Doğruluk Saptama Testi”verilmiş, ve problemli dilbilgisi yapılan belirlenmiştir. Daha sonra bu yapılann öğretimine yönelik yukanda belirtilen iki farklı uygulama verilmiştir. Bu iki farklı öğretimin etkilerini görebilmek amacıyla, 4 haftalık uygulamanın öncesinde ve sonrasında deneklere ön test/son test verilmiştir. Uygulamalarda kazanılan edinimlerin kalıcılığı ile ilgili soruyu yanıtlayabilmek içinse, deneklere uygulamadan 8 ay sonra aynı test, izleme testi olarak verilmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemesi sonucunda hem anlamaya hem de üretmeye dayalı öğretimin hedef yapıların ediniminde yararlı yaklaşımlar olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, izleme testi sonuçlarına göre, anlamaya dayalı öğretim grubundaki deneklerin“anlama”açısından diğer gruptaki deneklerden farklılaşmadığı, ancak“üretme”açısından edinimlerinin daha kalıcı göründüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The role of explicit grammar instruction in second language acquisition has always been an important concern for the researchers in the field. One issue that has been debatable is“how”grammar should be taught. This study aims at probing the answers to two main questions about“how”grammar should be taught:“How do two different types of instruction; namely, -traditional, production-based versus comprehension-based instruction- affect the acquisition of the target problem structures?”, and“To what extent are the proficiency gains obtained from these two different types of instruction maintained over time?”It was hypothesized that comprehension-based instruction, in which grammar interpretation tasks are given, enables the learners to acquire the selected problem grammar structures as well as production-based instruction does; yet, the proficiency gains obtained from comprehension-based instruction are maintained over time to a greater extent when compared to production-based instruction. In order to test the hypotheses of the study, two groups of subjects were given two different types of treatment for the target structures identified by the grammaticality judgment test given. Before and after the four-week treatment, the subjects were given a test as pre/post test to see the effects of two different types of instruction. In order to test the hypothesis regarding the maintenance of the acquired knowledge over time, about 8 months later the same test was given as the follow up test. The findings of the study suggested that comprehension-based instruction in which grammar interpretation tasks have been used helps L2 learners with their comprehension and production as well as traditional instruction doe's. As for the durability of the proficiency gains obtained from two different types of instruction, it was found that the production scores of the subjects in the comprehension-based, grammar interpretation group seemed to be maintained over time to a greater extent when compared to the ones in the traditional instruction group.