İş becerikliliği ile algılanan yetenek arasındaki ilişkide içsel motivasyonun düzenleyici rolü
The moderating role of intrinsic motivation in the relationshi̇p between job crafting and perceived competence
  1. Tez No: 733513
  2. Yazar: GARA NABIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İş Talepleri ve Kaynakları Modelinin iş becerikliliği formalarının algılanan yetenek üzerindeki etkisini ve bu etkide içsel motivasyonun düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Kolayda örnekleme yöntemi ile Türkiye'deki devlet üniversitelerindeki 296 akademik personele uygulanan anket ile elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezler; basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; İT-K modelinin iş becerikliliği formlarının algılanan yeteneği pozitif olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca iş becerikliliği ile algılanan yetenek arasındaki ilişkide içsel motivasyonun düzenleyici rolü bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the effect of the Cap Demands and Resources Model of job crafting forms on perceived competence and the moderating role of intrinsic motivation in this effect. The data obtained by the questionnaire applied to 296 academic staff in state universities in Turkey with the convenience sampling method were analysed using the SPSS package program. Hypotheses; tested by performing simple and multiple linear regression analyses. As a result of the study, it was concluded that the JD-R Model of job crafting forms positively affect perceived competence. In addition, no moderating role of intrinsic motivation was found in the relationship between job crafting and perceived competence.