Almancanın yabancı dil olarak öğretimi çerçevesinde dilbilgisi ile sözcük bilgisini çoktan seçmeli test tipi maddelerle ölçme
The tests of grammer and vocabulary with multiple choise test in terms of teaching German as a foreign language
  1. Tez No: 73355
  2. Yazar: AYFER ÇOLAK TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ALMANCA'NIN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİ ÇERÇEVESİNDE DİLBİLGİSİ İLE SÖZCÜK BİLGİSİNİ ÇOKTAN SEÇMELİ TEST TİPİ MADDELERLE ÖLÇME Ayfer ÇOLAK TURHAN Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ali GÜLTEKİN Dil öğretiminde, sözkonusu dili konuşma yazma, okuma ve işitme gibi, dili algılamaya ve kullanmaya yönelik davranış ve becerilerin oluşması amaçlanmaktadır. Edinilen davranışlar kullanıma aktarılmadığı sürece işlevini tam olarak yerine getirmemiş demektir. Dil öğretimi sürecinde edinilen davranışların oluşup oluşmadığını ölçmek üzere bir takım ölçme araçları uygulanmaktadır. Öğrenci başarısının güvenilir yöntemlerle ölçülmesi en başta eğitimin verimini artırma yönünden önemlidir. Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak istendik değişiklikler meydana getirme süreci olduğuna göre (S.Ertürk, 1972), okullar da bu değişmeleri bir plan uyarınca gerçekleştiren ve geliştiren kuruluşlar olarak nitelendirilebilir. Eğitimde kullanılan testler, öğrenciler ile ilgili kararların alınmasında kullanılacak verilerin değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu verilerin güvenirliği ölçüsünde, alınacak kararların doğruluğu da artmaktadır. Testlerin hazırlanması uzmanlarca, bazen de bireysel olarak yapılmaktadır. Bu araçlardan elde edilen ölçme sonuçlarını eğitim kararlarında daha güvenle kullanabilmek için, araçların bilimsel yollarla geçerlik, güvenirlik ve kullanışlık özellikleri doğrultusunda gerekli düzenlemelere gidilerek, öncelikle ölçme araçlarının istenen düzeyde geliştirilmesi gereklidir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, dil öğretiminde sözcük bilgisi ile dilbilgisi becerilerini çoktan seçmeli test tipi maddelerle ölçmenin güvenilir olduğu saptanmıştır. Kullanılan ölçme aracının güvenilir olarak bulunması yanında, test süresinin, öğrenilmekte olunan dilin ikinci veya üçüncü dil olarak öğrenilmesinin, öğrenim durumunun ve dili öğrenme nedenlerinin test sonucunu etkilediği görülmüştür. Dil öğretmenleri hazırladıkları testleri kullanmadan önce, bir ön test denemesi uygulayarak değerlendirme yapmalıdırlar. Böylece testin güvenirliliği artmış ve bir takım yanlış kararların alınması önlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of foreign language teaching has been to achive the skills and behaviours-such as speaking, reading, writing and listening- which are directed towards perceiving and using the given language. Through the process of language teaching, some measuring instruments are used to assess whether the acquired behaviours have been achieved or not. Measuring student success through the reliable instruments is very important to increase the standard of education to a higher point. Since education is a process of developing desirable behaviours in the individuals through their own experienced (Ertürk, 1986:2) the schools are the institutions which make and develop such behaviours through a plan tests used for education makes the assessment of the data which will be used in taking decisions related with students. As the reliability of the data increases the correctness of the decisions increases as well. Test are prepared by specialists, but they may sometimes be prepared individually as well. It is believed that the tests which are the instruments of evolution should be rethought and improved by means of validity, reliability, practicality so that the results of the tests could be used for the educational decisions those safely. The findings of this study have shown that it is reliable to measure vocabulary and grammar shills through multiple-choice test items. It is also observed that the following factors effect the result of the test: the validity of the test, the period of the test and whether it is the second or the third foreign language-which is being learned, education and the reasons for learning that language. Language teachers should employ a pre-test to assess the test which they have prepared. In this way they can increase the validity of their tests and top taking wrong decisions.