Down sendromlu çocuk anneleri ile normal gelişim gösteren çocuk annelerinin doğal ortamda günlük rutinlerde 'sözel iletişim amaçlarının' betimlenmesi ve karşılaştırılması
Description and companson of communication intentions used by the mothers of healty children and the mothers of children with down's syndrome during their daily routines at their natural environment
- Tez No: 73354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ Aysu Özcan Eroğlu özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Doç. Dr. Seyhun Topbaş ÖZET Bu araştırmada, down sendromlu çocuk anneleri ile normal gelişim gösteren çocuk annelerinin doğal ortamda, günlük rutinlerde çocukları ile etkileşimleri sırasında anneler tarafından kullanılan iletişim amaçlarının betimlenmesi ve down sendromlu çocuk anneleri ile normal gelişim gösteren çocuk annelerinin kullandıkları iletişim amaçlarının farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, özgül örnek olay araştırmaları çerçevesinde niteliksel-betimsel olarak desenlenmiştir. Araştırmaya katılanlar, çoklu ve karşılaştırmalı örnek olay çerçevesinde ölçüte göre örnekleme stratejisi benimsenerek belirlenmiştir. Araştırmanın verileri doğal ortamda katılımcı gözlem modeli çerçevesinde uzunlamasına toplanmıştır. Araştırmacı, bu çalışmaya katılmayı kabul eden ailelerin evlerine giderek aile görüşme formu ve işlevde bulunma düzeyini belirleme formu aracılığı ile bilgi toplamıştır. Bu bilgiler doğrultusunda; araştırmanın katılanları, iki down sendromlu çocuk annesi ile iki normal gelişim gösteren çocuk annesinden oluşmaktadır. Annelerin çocuklarıyla yaptıkları günlük rutinleri belirleyebilmek amacıyla kamera ile kayıt yapılarak veri toplanmıştır. Bu veriler, video teyp analizi yöntemi ile yazılı metne dönüştürülerek kodlanmıştır.Araştırmanın bulguları annelerin; olumlu emir, olumsuz emir, doğal soru, eleştiriyel soru, sözel olmayan soru, çocuğa bilgi verme, çocuğun davranışına yönelik bilgi verme, çocuğun davranışına yönelik çocuğa bilgi verme, çocuk hakkında bilgi verme, çocuğun önceden yaptığı davranışa yönelik bilgi verme, önerme, tekrarlama, onaylama, onaylamama, övgü.dikkat çekme, çocuğa yönelik iletişim oyunları ve sözel olmayan seslendirme iletişim araçlarını kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Down sendromlu çocuk annelerinin normal gelişim gösteren çocuk annelerine oranla, iletişim amaçlarını farklı yüzdelerde kullandıklarını göstermektedir. Down sendromlu çocuk annelerinin çocuklarıyla etkileşimleri sırasında tüm sözel ifadeler arasından en çok olumlu emir iletişim amacını kullandığı gözlenirken, normal gelişim gösteren çocuk annelerinin çocuğa bilgi verme iletişim amacını kullandığı gözlenmiştir. Down sendromlu çocuk annelerinin normal gelişim gösteren çocuk annelerine oranla olumlu emir, sözel olmayan seslendirme ve önerme iletişim amaçlarını daha sık kullandıkları belirlenmiştir. Bunun yanısıra, normal gelişim gösteren çocuk annelerinin down sendromlu çocuk annelerine oranla çocuğa bilgi verme ve onaylama iletişim amaçlarını daha sık kullandıkları gözlenmiştir. Bu araştırmanın bulgularının erken eğitim programlarının içeriğine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Çünkü; çalışmanın bulgularından da anlaşılabileceği gibi down sendromlu çocuk annelerinin, çocuğa bilgi verme ve onaylama iletişim amaçlarını normal gelişim gösteren çocuk anneleri kadar sık kullanmadıkları, bu durumun çocuğun dil gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu konuda annelere gerekli bilgilendirme ve yönlendirmenin yapılması, bunun erken eğitim programına dahil edilmesi down sendromlu çocuğun dil gelişimi açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of the present study is to describe, to compare, and to assess the differenciation in the communicative intensions used by the mothers of healthy children and the mothers of children with Down's Syndrome to interact with their children during their dailly routines at their natural environment. The study is an intrinsic case study and designed as being qualitative and descriptive. The cases included in the study have been determined by the criterion sampling method. Results of this study have been obtained longitudinally at the natural environment of the attendants according to the participant-observer method. The researcher gathered information by visiting the families, who have aggreed to participate in the study, at their home and by applying the family interview form and performance assessment form. In the light of data collected, the participants of the study have been determined as the mothers of two healthy children and the mothers of two children with Down's Syndrome. To assess the daily routines, video camera recordings have been performed. This data have been converted to written script and coded by video tape analysis. According to the results of this study, mothers use communicative intentions such as; positive ordering, negative ordering, positive questioning, negative questioning, non-verbal questioning, informing others about the child's behaviour, informing the child about he child's behaviour, informing others and the child about the child's previous behaviour, proposal, repeating, approval, disapproval, praising, attention seaking, communicative play and non-verbal communication. The results of this study show that, the mothers of the childrenwith the Down's Syndrome use the communicative intentions at different ratios compared to the mothers of healthy children. It is observed that the mothers of the children with the Down's Syndrome more often use communicative intentions conveying positive order compared to other verbal expressions; while the mothers of healthy children use informative communicative intentions at most. Mothers of children with the Down's Syndrome use communicative intentions to convey positive order, non-verbal vocalization and proposition more than the mothers of healthy children. Besides, mothers of healthy children use informing and approving communicative intentions more often. The results of this study is thought to contribute to the content of the early educational programmes. Because, as can be concluded from the results of the study, mothers of children with Down's Syndrome do not use informing and approving communicative intentions as frequent as the mothers of healthy children. For this reason the language development of those children may be negatively effected. Directing and informing the mothers on this topic is believed to be essential for the healthy language development of children.