Anadolu'da tarih öncesi çağlardan Hellenistik döneme kadar bulunan ana tanrıçalar ve günümüzdeki seramik yorumları
The Goddesses that have been found in Anatolia from prehistoric ages to Hellenistic era and their ceramical comments in the present time
- Tez No: 73356
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜREDİ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ANADOLU'DA TARİH ÖNCESİ ÇAĞLARDAN HELLENİSTİK DÖNEM'E KADAR BULUNAN ANA TANRIÇALAR VE GÜNÜMÜZDEKİ SERAMİK YORUMLARI Ece Kanışkan Seramik Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Doç. Ayşegül Türedi Özen Anadolu insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar yaşanılan çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu çok çeşitli uygarlıklara ait bulgulara yapılan kazılar sonucunda ulaşılmıştır. Günümüzde de birer hazine niteliği taşıyan bu bulgulara ulaşabilmek için kazı çalışmalarına devam edildiği bilinmektedir. Anadolu'da değişik dönemlerde yaşayan insanlar, kültürlerini Anadolu toprağım biçimlendirerek pişirmiş ve seramiğe dönüştürmüşlerdir. Üstün insan zekasıyla hava, toprak, su ve ateşin ahenkli bir biçimde biraraya gelmesiyle ortaya çıkan seramik, yalnızca kullanılabilir biçimiyle değil inşam etkileyen, büyüleyen gizemli biçimleriyle de farklı şekillerde karşımıza çıkmıştır. Kemik, mermer, metal ve pişmiş toprak olan ana tanrıçalar; Anadolu'da yaşayan insanların içsel güçlerini desteklemek ve ondan kuvvet bulmak amacıyla yapılan objelerdir. Bu araştırmanın birinci bölümünde, Tarih Öncesi Çağlardan başlanarak Hellenistik Döneme kadar olan tarihsel gelişim süreci incelenmiştir. İkinci bölümde ise yine aynı devirlerde Anadolu'da bulunmuş olan ana tanrıçalar ve devirlere göre gösterdikleri özellikler araştırılmıştır. Üçüncü bölüm olan günümüzdeki yorumlan başlığı altında Anadolu Medeniyetlerinden ve özellikle ana tanrıça heykelciklerinden esinlenerek çalışan sanatçıların bazıları ele alınmış, ana tanrıça heykelciği uygulamaları yapılmış ve araştırma tamamlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE GODDESSES THAT HAVE BEEN FOUND IN ANATOLIA, FROM PREHISTORIC AGES TO HELLENISTIC ERA AND THEIR CERAMICAL COMMENTS IN THE PRESENT TIME Ece Kamşkan Department of Ceramics Anadolu University, Institute of Social Science Advisor: Doç. Ayşegül Türedi Özen Anatolia has grounded to many different civilizations, till the historical beginning of humanity. The findings of many different civilizations are introduced to us by these excavations. It's known that, the excavations are still continuing today, to reach those treasure worth discoveries of different civilizations. The people who lived in different periods of time in Anatolia were shaped the Anatolian clay into ceramics, by using their cultures. The ceramics are come together with the harmony of air, clay, water and fire by human intelligence; appears not only with useful forms, but also charming, effective and mysterical forms. Goddesses which are bone, marble, metal and fired clay are the objects that giving courage and supporting the interior power of the human being in Anatolia. In the first part, the research explains the historical development process from the beginning of Prehistorical Ages to Hellenistic period of time. In the second part, study searchs the goddesses which are found in Anatolia in same ages, and their characteristics in different periods. In the third part, under the“day-time comment”topic, study searches the different Anatolian civilizations, and some of the artists who inspired, especially about goddess statues. In the fourth part, the research studies on goddess statue practices and thesis is tried to be finished.