Pron pozisyondaki nöroşirurji vakalarında koruyucu mekanik ventilasyon tekniklerinin solunum dinamikleri, hemodinami vekan gazı parametrelerine etkileri
The effects of protective mechanical ventilation techniques on respiratory dynamics, hemodynamics and blood gas parameters for neurosurgery cases in prone position
- Tez No: 733571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM ABUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Pron pozisyondaki nöroşirurji vakalarında koruyucu mekanik ventilasyon teknikleri kullanılarak solunum dinamikleri, hemodinami ve kan gazı parametrelerine etkilerini belirlemek ve basamaklı pozitif ekspiryum sonu basıncı (PEEP) değerleri uygulanarak kişiye özel optimum PEEP değerlerini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel vaka çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ASA-1 ve ASA-2 grubunda, 18 yaş üzeri pron pozisyonda spinal cerrahi planlanan 113 tane nöroşirurji vakası çalışmaya dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. 1.gruba sabit 5 PEEP, 2.gruba sabit 10 PEEP ve 3.gruba kademeli arttırılarak PEEP uygulandı. 3.grup için driving basıncın en düşük ve kompliyansın en yüksek olduğu PEEP hasta için en uygun değer olarak belirlendi. Eş zamanlı olarak hemodinamik veriler, kan gazı verileri ve mekanik ventilasyon parametreleri ölçülüp kaydedildi. Ayrıca vakalar postoperatif pulmoner komplikasyon açısından değerlendirildi. Bulgular: Pron pozisyonda P10 grubunda diğer gruplara göre Pplato ve Ppeak değerleri daha yüksek olarak bulundu. Pmean değeri en düşük P5 grubunda, en yüksek P10 grubunda saptandı. Pdriving değeri P5 grubunda, P10 ve D grubuna göre daha yüksek bulundu. Grup D de basamaklı PEEP uygulayarak belirlediğimiz PEEP değeri ortalama 7,41 olarak bulundu. Tüm gruplarda supin pozisyondan pron pozisyona geçildiğinde Pplato ve Ppeak değerlerinde anlamlı olarak yükselme, kompliyans değerlerinde anlamlı olarak düşme saptandı. Kan gazı verilerini incelediğimizde pH değerleri tüm vakalarda normal sınırlarda seyretmiş olup, klinik olarak anlamlı farklılıklar saptanmadı. Tüm gruplarda supin pozisyona geçilmekle kalp atım hızı ve ortalama arteriyel basınç değerlerinde anlamlı olarak düşme gözlenirken, gruplar arasında bakıldığında bu parametreler açısından anlamlı değişiklikler görülmedi. Her üç grupta da değerlendirilen veriler açısından postoperatif pulmoner komplikasyon açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Koruyucu mekanik ventilasyon uygulamasında alışılagelmiş değerlerin dışında, bireye özel PEEP değerlerinin uygulanması, sabit 5 veya sabit 10 PEEP uygulaması ile karşılaştırıldığında vakaların hemodinamisinde, kan gazı verilerinde değişikliğe ve postoperatif pulmoner komplikasyonlarda da artışa neden olmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining the effects of protective mechanical ventilation techniques on respiratory dynamics, hemodynamics and blood gas parameters in prone neurosurgery cases and to determine the optimum positive end-expiratory pressure (PEEP) values by applying stepped PEEP values. Materials and Methods: In our prospective observational case study, 113 neurosurgery cases in the American Society of Anesthesiologists -1 (ASA-1) and ASA-2 groups, over the age of 18, who were planned for spinal surgery in the prone position, at Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital were included in the study. The patients were divided into 3 groups. 5 fixed PEEPs were applied to the 1 st group, 10 fixed PEEPs to the 2 nd group, whereas PEEP was applied gradually increasing to the 3 rd group. For the 3 rd group the PEEP with the lowest driving pressure and highest compliance were determined as the most appropriate value for the patient. Simultaneously, hemodynamic data, blood gas data and mechanical ventilation parameters were measured and recorded. Results: In the prone position, Pplato and Ppeak values were found to be higher in the P10 group compared to the other groups. The lowest Pmean value was found in the P5 group and the highest was in the P10 group. Pdriving value was higher in the P5 group than in the P10 and D groups. The mean PEEP value, which was determined by applying stepped PEEP in Group D, was found to be 7.41. A significant increase in Pplato and Ppeak values along with a significant decrease in compliance values were detected in all groups when transitioning from the supine position to the prone position. When the blood gas data was analyzed pH values were within normal limits in all cases and no clinically significant differences were found. While a significant decrease was observed in HR and MAP values in all groups by switching to the supine position, there were no significant changes in these parameters between the groups. In terms of the data evaluated in all three groups, no significant difference was found in terms of postoperative pulmonary complications. Conclusion: The application of individual-specific PEEP values did not cause any change in the hemodynamics of the cases, blood gas data or an increase in postoperative pulmonary complications when compared with the application of fixed 5 or fixed 10 PEEPs, apart from the conventional values in the application of protective mechanical ventilation.