Robot arm performing writing through speech recognition
Yazma robotu konuşma tanıma yoluyla yazma yapma
  1. Tez No: 733579
  2. Yazar: MOHAMADULLAH SAHAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSAB AHMED MOHAMM AL RAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Konuşma Tanıma Yoluyla Yazma Yapan Robot Kolu, özel gereksinimli kişiler, okuma yazma bilmeyenler ve uzaktan belge imzalama olmak üzere 3 amaç için tasarlanmış ve geliştirilmiş bir projedir. Robot sıfırdan tasarlandı ve A'dan Z'ye İngiliz alfabesinin yazılması için kod ve algoritmalar geliştirildi, robot Bluetooth üzerinden android üzerindeki Uygulama yazılımı ile iletişim kuruyor ve kendisine verilene göre yazı yazıyor. Robotun gelecekteki amacı, yazma güçlüğü çeken, sınav gibi yazma etkinliklerine veya fiziki kağıt üzerinde günlük not alma görevleri gibi etkinliklere katılamayan öğrenciler için eğitim sistemlerinde kullanılmak üzere daha da geliştirilmek. Devlet dairelerinde ve diğer birçok yerde kendisi için yazamayan birçok insan var, bu robot sadece girdiyi konuşma olarak alarak ve girdi olarak verilenlere göre yazarak onlara yardımcı olmak için tasarlandı. Son olarak, ofislerinden uzakta olan ve fiziksel olarak bir belge imzalaması gereken kişilerin sorununu çözmeyi amaçlayan bu robot, ağ üzerinden bağlantı sağlayarak ve belgeyi bir kalemle imzalayarak onlara da yardımcı oluyor.
Özet (Çeviri)
The Robot Arm Performing Writing Through Speech Recognition is a project designed and developed mainly for 3 purpose which includes special needs people, illiterate people, and signing a document remotely. The robot was designed from scratch and the code and algorithms were developed to perform writing of the English alphabet from A to Z, the robot communicates with the Application software on android through Bluetooth and performs writing based on what was given to it. The robot's purpose in the future is to be developed even more to be used in education systems for students who have difficulty in writing and cannot participate in writing activities such as exams or daily note-taking tasks on a physical paper. There are many people who cannot write for themselves in governmental offices and many other places, this robot is designed to help them too just by taking the input as a speech and writing based on what was given as an input. Lastly, this robot aims to solve the problem of people who are away from their offices and need to sign a document physically, this robot helps them too by providing a connection across the network and signing the document with a pen.