Investigation of the motivations of disability students bystepwise regression method
Engelli öğrencilerin motivasyonlarının adımsal regresyonyöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 733580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ALTUN, DR. NASRADEEN ALBARWARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalıĢmada demografik değiĢkenler, öğretmenin mesleki stresi ve engelli öğrencilerin motivasyonel uyarımı arasındaki iliĢki araĢtırılmıĢtır. ÇalıĢma Irak'ın kuzeyindeki Duhok Ģehrinde bulunan beĢ özel eğitim enstitüsünde görev yapan 118 öğretmen ile gerçekleĢtirilmiĢtir. ÇalıĢma grubunun bakıĢ açısını belirlemek için“Mesleki Stres”ve“Motivasyonel Uyarım”anketi kullanılmıĢtır. Anket formlarından toplanan verilerin analizleri SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıĢtır. ÇalıĢma grubunun demografik değiĢkenlere göre dağılımını ortaya çıkarmak için frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıĢtır. Ölçek ve alt ölçeklerinden elde edilen verilerin normallik dağılımı sağlayıp sağlamadığını belirlemek için normallik testi yapılmıĢtır. Normallik testi sonucunda parametrik testlerin yapılmasına karar verilmiĢtir. Bağımsız değiĢkenlerin bağımlı değiĢken açısından etkisini değerlendirmek için“t-testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”içeren parametrik testler yapılmıĢtır. Ayrıca değiĢkenler arasındaki iliĢkinin düzeyini ve anlamlılığını ortaya çıkarmak için“Korelasyon Analizi”yapılmıĢtır. AraĢtırmanın sonuçlarına göre, deneyim yılı, uğraĢtığı engelli öğretmen türü, iĢe kaygısız, öğrencilerle iliĢkiler ve veli ile iliĢkiler değiĢkenlerine göre motivasyonel uyarılmada istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiĢtir. Ayrıca, çalıĢmada incelenen değiĢkenler aracılığıyla uyarılma motivasyon derecelerindeki varyansı tahmin edebilen beĢ çoklu doğrusal regresyon modeli bulunmuĢtur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between the demographic variables, teachers' occupational stress, and motivational stimulation (MS) of disabled pupils. The study was conducted with 118 teachers who worked at five institutes for special education in Duhok city in the north of Iraq. To determine the perspective of the study group, the questionnaire of“Occupational Stress”and the“Motivational Stimulation”was used. Analyzes were made using IBM SPSS 25.0 program. The data obtained from the scales were tested for normality. As a result of the normality test, it was decided to conduct parametric tests. To evaluate the effect of independent variables in terms of the dependent variable, parametric tests, which included“t-test”and“One-way Variance Analysis (ANOVA)”, were conducted. Additionally,“Correlation Analysis”was conducted to reveal the level and significance of the relationship between the variables.