Mezenter iskeminin erken tanısında thiol, iskemi modifiye albumin, CRP ve laktat'ın öneminin araştırılması: Hayvan deneyi modeli
Researching importance of thiol, ischemia modified albumin, CRP, lactate in the early diagnosis of mesenteric ischemia: Animal model
  1. Tez No: 733588
  2. Yazar: FIRAT CANLIKARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CAVİT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut mezenterik iskemi özellikle yaşlı popülasyonda görülmektedir. Ortalama yaşam ömrünün arttığı günümüz dünyasında giderek artan bir insidansa sahiptir. Erken tanı morbidite ve mortaliteyi azaltan en önemli etken olup, erken tanıyı sağlamada sensitivitesi ve spesifitesi yüksek bir belirteç halen bulunmamaktadır. Biz bu çalışmamızda thiol ve iskemi modifiye albumini mevcut aktif kullanılan belirteçler olan C reaktif protein ve laktat ile karşılaştırarak mezenterik iskemi erken tanısında daha sensitif ve spesifik bir serum belirteci bulmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 32 adet 10-12 haftalık 250-300 gr ağırlığında Wistar Albino erkek rat kullanıldı. 32 rat bir tanesi kontrol olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Diğer 3 grubun superior mezenter arteri bağlandı. Bir gruptan 2, ikinci gruptan 4, üçüncü gruptan 6 saat sonra kan örneği alınarak ratlar sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen deneklerde mezenter iskemi ve düzeyi gözlendi. Alınan örnekler uygun koşullarda ayrıştırılarak biyokimyasal olarak analiz edildi. BULGULAR: CRP iskemi süresi arttıkça yükselmekle beraber bu yükseliş istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur(p>0,05). Laktat ve İskemi modifiye albumindeki değişimler ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p0,05). Disülfid/thiol oranları ise iskemi süresi arttıkça değişim göstermiştir ancak bu değişim istatiksel olarak anlamsız bulunmuştur(p>0,05). SONUÇ: Akut mezenterik iskeminin erken tanısında CRP non spesifik bir parametre olmakla beraber laktat ve IMA çalışmamızda da görüldüğü gibi önemini korumaktadır. Total thiol ve native thiol değişim farkları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu anlamlı farkın kendini 4.saat değerlerinde göstermesi erken tanıda bu parametrelerin önemini gözler önüne sermektedir. Thiol parametrelerinin ucuz ve hızlı sonuçlanması sayesinde literatüre eklenecek yeni çalışmalar ile mezenter iskemi tanısında yol alınabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mezenter iskemi, thiol, iskemi modifiye albumin, laktat, erken tanı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Acute mesenteric ischemia is more common especially in the elderly population. It has an increasing incidence in today's world where the average lifespan is increasing. Early diagnosis is the most important factor reducing morbidity and mortality, and there is still no marker with high sensitivity and specificity in providing early diagnosis. In this study, we aimed to find a more sensitive and specific serum marker in the early diagnosis of mesenteric ischemia by comparing thiol and ischemia-modified albumin with the currently active markers C-reactive protein and lactate. MATERIALS AND METHODS: In our study, 32 pcs of 10-12 weeks old, weighing 250-300 g, Wistar Albino male rats, were used. 32 rats were divided into 4 groups, one of which was the control. The superior mesenteric artery of the 3 groups was ligated. The rats were sacrificed by taking blood samples; after 2 hours from first group, after 4 hours from the second group, and after 6 hours from the third group. Mesenteric ischemia and level were observed in sacrificed subjects. The samples were separated under appropriate conditions and analyzed biochemically. RESULTS: CRP increased as the ischemia time increased, but this increase was found to be statistically insignificant (p>0.05). The changes in lactate and ischemia modified album were found to be statistically significant (p0.05). Disulfide/thiol ratios changed as the ischemia time increased, but this change was found to be statistically insignificant (p>0.05). CONCLUSION: As well as CRP is a non-specific parameter in the early diagnosis of acute mesenteric ischemia, lactate and IMA maintain their importance as seen in our study. Differences in total thiol and native thiol change were found to be statistically significant. The fact that this significant difference shows itself at the 4th hour reveals the importance of these parameters in early diagnosis. Thanks to the cheap and rapid results of thiol parameters, it is thought that new studies to be added to the literature can lead to the diagnosis of mesenteric ischemia. KEYWORDS: Mesenteric ischemia, thiol, ischemia modified albumin, lactate, early diagnosis