Elektronik sağlık kayıtları kullanımında hemşirelerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of nurses' awareness of information security regarding the use of electronic health records
- Tez No: 733655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, elektronik sağlık kayıtları kullanımında hemşirelerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, 20 Eylül-20 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilindeki iki eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 807 hemşire, örneklemini ise 266 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-Demografik Veri Formu”ve“Bilgi Güvenliği Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi olarak Google Formlar aracılığıyla toplanmıştır. Anket verilerinin analizinde Kolmogorov Smirnov, T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %86,8'i kadın, %71,8'i lisans mezunudur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine nurses' awareness of information security regarding the use of electronic health records. This descriptive research was conducted between September 20 and October 20, 2021. The research population consisted of 807 nurses from two training and research hospitals in Ankara. The sample of the research consisted of 266 nurses.“Sociodemographic Data Form”and“Information Security Scale”were used as data collection tools. Data was collected online via Google Forms. The data were analyzed using the Kolmogorov Smirnov test, t-test, one-way Analysis of Variance (ANOVA), and Tukey test. Most participants were women (86.8%) and had bachelor's degrees (71.8%).