Genç yetişkin hastalarda mini-vida destekli üst çene genişletilmesinin iskeletsel ve dental etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of dental and skeletal effects of mini-screw assisted maxillary expansion by using cone-beam computed tomography in young adults
- Tez No: 733663
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHÜ ACAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sadece mini-vida destekli üst çene genişletilmesi yapılmış olan genç yetişkin hastalardaki dental, dentoalveoler ve iskeletsel etkilerin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız MARPE yapılmış 10 hastaya (6 kadın 4 erkek, ortalama yaş 18,3) ait ekspansiyon öncesi (T0) ve ekspansiyondan 3 ay sonra (T1) alınmış KIBT'ler üzerinde gerçekleştirilmiştir. DICOM verileri ITK-SNAP 3.8.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Ölçümlerde, iskeletsel dentoalveoler ve dental parametreler kullanılmıştır. Ölçümlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro Wik testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uyan değişkenlerin öncesi-sonrası karşılaştırmaları Eşlenik Örneklem T-testi ile, normal dağılıma uymayan değişkenlerin karşılaştırılmaları Wilcoxon testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the dental, dentoalveolar and skeletal effects in young adult patients who had only mini-screw supported maxillary expansion. Material and methods: Our study was performed on CBCTs taken before (T0) and 3 months after (T1) expansion of 10 patients (6 females 4 males, mean age 18.3) who underwent MARPE. DICOM data was analyzed with ITK-SNAP 3.8.0 software. Skeletal dentoalveolar and dental parameters were used in the measurements.The conformity of the measurements to the normal distribution was evaluated with the Shapiro Wik test. Before-after comparisons of normally distributed variables were made with the paired T-test, and comparisons of non-normally distributed variables were made with the Wilcoxon test.