Genel anestezi uygulanan sezaryen ameliyatlarında farklı preoksijenizasyon yöntemlerinin oksijen rezerv indeksi ile değerlendirilmesi
Assessment of different preoxygenation methods with oxygen reserve index in cesarean section undergoing general anesthesia
- Tez No: 733664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KÜÇÜKOSMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda; gebelerde farklı preoksijenasyon yöntemlerini (3 dk süre ile tidal volüm ve 4 derin nefes) oksijen rezerv indeksi (ORİ) ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alınan prospektif randomize çalışmaya sezaryen operasyonu planlanan, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) II risk sınıfı, 18-45 yaş arası 66 hasta dahil edildi. Rutin hemodinamik ve ORİ monitörizasyonları yapıldı. Preoksijenasyon öncesi hemodinamik parametreler [kalp atım hızı (KAH), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2)] kaydedildi. Anestezi indüksiyonu öncesi hastalar, 10 L/dk % 100 O2 ile 3 dk normal tidal volüm (Grup 1, n:33) ve 30 sn 4 derin vital kapasite (Grup 2, n:33) ile preoksijenasyon uygulanmak üzere 2 gruba ayrıldı. Preoksijenasyon sonrası hızlı seri indüksiyon uygulanan hastalarda 60 sn apneik oksijenizasyon yapıldı. McGrath MAC videolaringoskop ile entübe edilen tüm hastaların Cormack Lehane derecesi, entübasyon sırasında kolaylaştırıcı manevraların varlığı (dışardan laringeal bası), entübasyon süresi ve deneme sayısı kaydedildi. Tüm hastaların anestezi idamesi 4 L/dk % 50/50 : O2/hava ve % 2 sevofluran karışımı içinde 8 mL/kg tidal volüm ve 12/dk solunum sayısı olacak şekilde sağlandı. Hemodinamik veriler, inspire edilen O2 fraksiyonu (FiO2), ekspire edilen O2 fraksiyonu (FeO2) ve ORİ değerleri preoksijenasyon sonrası (T1), entübasyondan hemen sonra (T2), entübasyon sonrası 3. (T3) ve 7. (T4) dakikalarda kaydedildi. Bulgular: Gruplar arası KAH değerleri T1 ölçüm zamanında Grup 2'de daha düşük bulundu (p=0.047), diğer zamanlar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Grup 1'deki T1 ölçüm zamanı FiO2 değerlerinin Grup 2'den daha düşük olduğu (p=0.012), diğer tüm zamanlarda ise gruplar arası anlamlı bir farklılık olmadığı saptandı (p>0.05). Gruplar arası FeO2 değerleri Grup 2'de T1 ve T2 ölçüm zamanlarında yüksek bulundu (sırasıyla p=0.025, 0.009) diğer zamanlarda anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). End-tidal karbondioksit değerleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study; we aimed to evaluate different preoxygenation methods (tidal volume for 3 minutes and 4 deep breaths) in pregnant women with oxygen reserve index (ORI). Material and Method: Ethics committee approval was obtained, and 66 patients aged 18-45 years, scheduled for cesarean section, American Society of Anesthesiologists (ASA) II risk class, were included in the prospective randomized study. Routine hemodynamic and ORI monitoring was performed. Hemodynamic parameters [heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SpO2)] were recorded before preoxygenation. Before induction of anesthesia, the patients were divided into 2 groups, with 10 L/min 100% O2 and 3 min normal tidal volume (Group 1, n:33) and 30 sec 4 deep vital capacity (Group 2, n:33) preoxygenation. Apneic oxygenation was performed for 60 seconds in patients who underwent rapid serial induction after preoxygenation. Cormack Lehane grade, presence of facilitating maneuvers during intubation (external laryngeal compression), intubation time, and number of attempts were recorded in all patients intubated with the McGrath MAC videoryngoscope. Anesthesia was maintained for all patients with a tidal volume of 8 mL/kg and a respiratory rate of 12/min in a mixture of 4 L/min 50/50: O2/air and 2% sevoflurane. Hemodynamic data, inspired O2 fraction (FiO2), exhaled O2 fraction (FeO2) and ORI values were recorded after preoxygenation (T1), immediately after intubation (T2), 3rd (T3) and 7th (T4) minutes after intubation. Results: Heart rate values between groups were found to be lower in Group 2 at the time of T1 measurement (p=0.047), and there was no significant difference between other times (p>0.05). T1 measurement time FiO2 values in Group 1 were lower than Group 2 (p=0.012), and there was no significant difference between the groups at all other times (p>0.05). FeO2 values between the groups were found to be high at T1 and T2 measurement times in Group 2 (p=0.025, 0.009, respectively) and no significant difference was found at other times (p>0.05). There was no significant difference between the groups in terms of end-tidal carbon dioxide values (p>0.05).