Ücret farklılıklarının ekonomik analizi: Türkiye örneği
Economic analysis of wage differentials: Turkey application
- Tez No: 73368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
ABSTRACT Wage is a cost element in the point of view from employer, while it is an unique source of income and the determinant of the life level in the point of view from employee. From the pointview of government, wage and its levels are factors that influence directly social environment, employment capacity, speed of the economic growth, investment and depositions. t Wage is decided on those that have possession and saving rights or just saving rights on producing machines between those that supply labour-power in level of individual or collective. Wages show differences among the markets. These differences occur the form of wage differentials which arise from disdorders of the labour market, and sourced from heterogeneous of the labours and workers. In the first part of this study, it is given place to the definition of wage, its importance and determination on various markets. In the second part of this study, it is mentioned above the aspects of wage differentials which are sourced from heterogenous of works and workers, and disorders of labour market. In the part of this study that is related to Turkey, it is examined total wages, wages of public and private sectors, male and female wages, and according to compensated wage differentials at various years between 1960 and 1996, and that are paid in these sectors, and finally regional wage differentials.
Özet (Çeviri)
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÜCRET FARKLILIKLARININ EKONOMİK ANALİZİ: TÜRKİYE ÖRNE?İ Verda CANBEY Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Yrd. Doç.Dr. M. Kemal BİCERLİ Çalışan açısından ücret tek gelir kaynağı ve yaşam düzeyinin belirleyicisi iken, işveren açısından bir maliyet unsurudur. Devlet bakımından da ücret ve ücretlerin düzeyi hem sosyal ortamı hem de istihdam hacmini, ekonominin gelişme hızını, yatırım ve birikimleri doğrudan doğruya etkileyen bir etkendir. Ücret, üretim araçları üzerinde mülkiyet ve tasarruf hakkına veya sadece tasarruf hakkına sahip olanlarla işgücünü arz edenler arasında bireysel yada toplu düzeyde kararlaştırılmaktadır. Ücretler piyasalar arasında farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar işlerin ve işçilerin heterojen olmasından kaynaklanan ücret farklılıkları ve iş piyasası aksaklıklarından doğan ücret farklılıkları şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde ücretin tanımı, önemi, çeşitli piyasalarda belirlenmesi konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise ücret farklılıklarının yukarıda belirtilen işlerin, işçilerin heterojen olmasından ve iş piyasası aksaklıklarından kaynaklanan yönleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın Türkiye ile ilgili bölümünde 1960-1996 yıllan arasında çeşitli yıllarda sektörlerarası toplam ücretler, kamu kesimi, özel kesim ücretleri, kadın-erkek ücretleri, telafi edici ücret farklılıkları açısından riskli sektörler ve bu sektörlerde ödenen ücretler, son olarak da bölgesel ücret farklılıktan incelenmektedir.