The study of the relationship between parathyroid hormone with some biochemical parameters in patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastalarda paratiroid hormonun bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 733675
  2. Yazar: HAITHAM KHUDHUR MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHAİMAA ESSA AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmadaki hastaların klinik özellikleri ve demografik özellikleri elli hastanın incelendi. BMI, 50 hastanın 19'u obezite ve aşırı kiloluk arasında biraz daha yüksek bir ilişki sıklığına sahiptir. Sağlıklı kontrollere kıyasla hastalarda PTH bulundu ve anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0,001). Sonuçlar, kontrollerin ortalama konsantrasyonunun (18.11 ± 5.5) olduğunu gösterdi. Sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında hastalarda serum kalsiyum aktivitesi önemli ölçüde azaldı (P < 0.01). Tablo 4.2 ve Şekil 4.3, hastalar ve sağlıklı kontroller için plazmadaki ortalama fosfor seviyelerini göstermektedir. Ortalama seviyeler anlamlıydı (p < 0,001). Üre ve kreatinin açısından CKD ve sağlıklı denekleri karşılaştırarak, sırasıyla bir değerle (p < 0,001) anlamlı bir pozitif ilişki gösterdik. Çalışma, yaş ve vücut kitle indeksi ile biyokimyasal belirteçler arasında anlamlılık göstermedi. Ayrıca, sonuçlarımız tiroksin ile başka bir belirteç arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The clinical characteristics and demographics of patients in this study showed that fifty patients were examined. BMI has a slightly increased frequency of association between the obesity and overweight groups with 19 of 50 patients. PTH was found and was significantly greater in patients compared to healthy controls (p < 0.001). The results showed that the average concentration of the controls was (18.11 ± 5.5). Serum calcium activity was significantly decreased in patients when compared with those in healthy controls (P < 0.01). Table 4.2 and Figure 4.3 show the average levels of phosphorous in plasma for patients and healthy controls. The mean levels were significant (p < 0.001). Comparing CKD and healthy subjects for urea and creatinine, we showed a significant positive association with a value (p < 0.001), respectively. The study showed no significance between biochemical markers with age and body mass index. Also, our results showed a positive association between thyroxine and another marker