The effects of the body mass index, serum lipid profile and AMH levels on early menopause symptoms
Vücut kitle indeksi, serum lipid profili ve AMH düzeylerinin erken menopoz semptomlarına etkisi
  1. Tez No: 733676
  2. Yazar: SURA SALIM AHMED AL-QAYSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Erken menopoz (EM), 40 ila 45 yaşları arasında meydana gelen menopoz olarak tanımlanır. Kadınların yaklaşık %5'i, 40 yaşından önce amenore dahil olmak üzere kendi başlarına erken menopoza girerler. Klinik belirtiler hipoöstrojenizm, viral bir hastalıkla bağlantı ve hormon tedavisinin etkinliği. Erken yumurtalık yetmezliği (POI), 40 yaşından önce kadınlarda amenore insidansı (4 ay ve üzeri) POI olarak karakterize edilir. Bu anlatı derlemesinde, kadınlarda lipid profili ve BMI'nin AMH düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirdik, toplamda (n=120) farklı gruplar (sağlıklı,35-40,40-45), BMI ve (LDL, TG, TC) etkisinin yaşla birlikte yüksek düzeyde, AMH düzeylerinde ise negatif olarak anlamlı olduğu görüldü. Her ikisinin konsantrasyonundaki artış (LDL, TG, TC) ve kilo fazlalığı, obezite özellikle bazı yaş gruplarında erken menopoz semptomlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır (40-45).
Özet (Çeviri)
Early menopause (EM) is defined as menopause that occurs between the ages of 40 and 45. About 5% of women go through early menopause on their own, which included amenorrhoea prior to the age of 40, clinical indications of hypoestrogenism, a link to a viral illness and the effectiveness of hormone therapy. Premature ovarian insufficiency (POI), the incidence of amenorrhoea (for 4 months or more) in women prior to the age of 40 is characterized as a POI, In this narrative review, we evaluated the impact of lipid profile and BMI on the AMH levels in females, a study was carried out on total (n=120) of different groups (healthy, 35-40,40-45). The effect of BMI and (LDL, TG, TC) was highly significant with the increased age and negatively significant with AMH levels. The increase in the concentration of both (LDL, TG, TC) and over wight, obesity to the emergence of early menopausal symptoms especially in the age groups (40-45).