Türkiye'de uygulanmakta olan toplu konutlardaki kalıp teknolojileri ve tünel kalıp
The Use of formwork techologies and tunnel formwork systems for mass-housing application in Turkey
- Tez No: 7338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
TÜRKİYE'DE UYGULANMAKTA OLAN TOPLU KONUTLARDAKî KALIP TEKNOLOJİLERİ VE TÜNEL KALIP (Yüksek Lisans Tezi) Medina ÖLMEZ GÜLTEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran i 989 ÖZ Bu çalışma kapsamı içinde ele alman araştırmanın konusu, toplu konut uygulamalarında kullanılan kalıp teknolojileri ve tünel kalıp sisteminin araştırılmasıdır. Başlangıçta, teknoloji, teknolojinin amacı, yapı üretimi teknolojisi, teknolojiyi etkileyen faktörler, uygun teknoloji, teknoloj i-konut üretimi ilişkisi ve rasyonalizasyon kavramları tanımlanmıştır. Daha sonra çok genel anlamda kalıplar, kalıpların rasyonaîizasyonu ve teknolojileri incelenmiş ve toplu konut uygulamalarındaki değerlendirilmesi yapılmıştır. Bir sonraki bölüm, kalıp teknolojilerinden ve yapım sistemlerinden birisi olan tünel kalıp sistemini detaylı olarak araştırmaktadır. Sonuçta tia.^ tünel kalıpların toplu konut üretimindeki yeri irdelenmiştir. II
Özet (Çeviri)
THE USE OF FORMWORK TECHNOLOGIES AND TUNNEL FORMWORK SYSTEMS FOR MASS-HOUSING APPLICATION IN TURKEY (M.Sc.Thesis) Med i ha ÖLMEZ GÜLTEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TEHNOLOGY June 1989 ABSTRACT The subject of this study is to search about formwork technologies, which e.re used in mass housing practice and especially tunnel formwork system. In the first part of the study, descriptions of technology, aim of technology, construction technology, appropriate technology, relation between technology and dwelling production, facts influence technology and rational i tion are given. In the second part, all kinds of formwork systems and their place in mass housing application s.re briefly discussed. Tunnel formwork system, which is one of the technologies and production systems, is studied in detail in the later part. At the end of the study, place of tunnel formwork in mass housing production is studied. ] 1 J