It takes two to tango! an analysis of the EU's failed democracy promotion efforts in Serbia
Tango iki kişi ile yapılır! AB'nin Sırbistan'daki başarısız demokrasi teşviki çabalarının bir analizi
  1. Tez No: 733702
  2. Yazar: SİMGE PELİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, Sırbistan'daki başarısız demokrasi teşviki çabaları için yeterli bir açıklama sağlamayı amaç edinmiştir. Süreç izleme metodunu ve inşacılık teorisini uygulayarak hedef, Sırbistan'daki demokrasi teşviki başarısızlığı arkasında yatan sebepleri belirlemektir. Avrupa Birliği (AB), Milosevic rejimi devrildiğinden beri, Birlik ve Sırbistan arasındaki ilişkiyi giderek yoğunlaştırmıştır. Normative gücüne istinaden, AB Sırbistan'ı kendi normlarına, değerlerine ve prensiplerine göre şekillendirmek için ikili demokrasi teşviki ve Avrupalılaştırma süreçlerini başlatmıştır. AB, demokrasiyi hem araç hem amaç olarak algılamaktaydı. Bununla birlikte Sırbistan'daki şu anki demokrasi seviyesi göz önüne alındığında bu çabaların dramatik bir şekilde başarısız olduğu görülmektedir. Analizler sonucunda, bu tez Sırbistan'daki demokrasi teşviki başarısızlığının Sırbistan bağlantılı iç ve AB bağlantılı dış sebeplerden kaynaklandığı sonucuna ulaşmakta, bu yüzden ikisini de sorumlu tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a sufficient explanation for the failure of democracy promotion efforts in Serbia. Through employing process-tracing method and constructivist theory, the goal is to identify the reasons behind the failure of democracy promotion in Serbia. Since the overthrow of Milosevic regime in the country, the European Union (EU) has gradually intensified the relation between the Union and Serbia. Attributed to its normative power, the EU started the double processes of democracy promotion and Europeanization of Serbia to shape the country in accordance with its norms, values and principles. Democracy is perceived as both a means and an end by the EU. However, regarding the current status of democracy in Serbia, these efforts seem to failed dramatically. As a result of the analysis, this thesis came to the conclusion that the failure of democracy promotion in Serbia derive from Serbia-related internal and the EU-related external reasons, therefore holding both responsible.