Kapitalizm nereye gidiyor?
Where is capitalism going?
- Tez No: 733706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kapitalizm tarihsel süreç içerisinde sürekli olarak değişim ve dönüşümlere uğramıştır. Feodal dönemden günümüze kadar olan süreçte kapitalist bir form benimseyen ülkeler ve toplumlar kontrol ettikleri coğrafi alanları ve pazarları küresel düzendeki çıkarları için korumak adına zaman zaman iniş ve çıkışlar yaşamışlardır. Bu bağlamda kapitalist sistemin tarihsel süreç içerisindeki değişim ve dönüşümlerinin bölgesel ve küresel güç dengeleri üzerindeki yansımaları iktisadi, sosyal ve politik etkileri bu çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır. Feodal sistemden İkinci dünya Savaşına kadar olan zaman dilimine kadar bölgesel özellik taşıyan kapitalizmin bu tarihten sonra küresel bir güç olgusu haline gelmesi, iktisadi ve siyasi krizlerle kendini yeniden üretip dönüştürmesi ve ABD kontrolündeki küresel düzenin 2008 küresel finans ve Covid-19 pandemi krizleriyle sistemin tahmin edilen gerileyişi çalışmada ele alınan diğer önemli bir konu içerikleridir. Çalışmada kapitalizmin hızlı ilerleyişinde ortaya çıkan değişim ve dönüşümlerin açılanabilmesi için bilimsel analiz yöntemi olarak teorik düzlemde tarihsel süreklilik anlayışı benimsenmiş, bu sebeple analizin tarihi feodal dönemle başlatılmıştır. Kapitalist dönüşüm perspektifinden, emek, sınıf, iktisadi ve siyasi kriz ve üretim ilişkileri eleştirel bir bakış açısı ile tarihsel süreç içerisindeki yapılar çerçevesinden değerlendirilmiş ve bu sayede kapitalizmin tarihsel analizi gerçekleştirmiştir. Ardından ticari sistemdeki ve üretim yapısındaki bir değişim ve dönüşüm sonucu olarak İngiltere özelinde Kıta Avrupası incelenmiş ve son olarak ikinci dünya savaşı sonrasında kapitalist sistemin süper gücü olan ABD'nin yükselişi ve krizlerle olası gerileyişi tartışılarak çalışma sonuç bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Capitalism has undergone constant changes and transformations in the historical process. Countries and societies that have adopted a capitalist form from the feudal period to the present have experienced ups and downs from time to time in order to protect the geographical areas and markets they control for their interests in the global order. In this context, the economic, social and political effects of the changes and transformations of the capitalist system in the historical process on the regional and global power balances constitute the content of this study. The fact that capitalism, which had a regional character from the feudal system to the Second World War, became a global power phenomenon after this date, reproduced and transformed itself with economic and political crises, and the predicted decline of the US-controlled global order with the 2008 global financial and Covid-19 pandemic crises. Another important issue addressed in the study is their content. In the study, the understanding of historical continuity on the theoretical plane was adopted as a scientific analysis method in order to explain the changes and transformations that emerged in the rapid progress of capitalism, therefore, the history of the analysis was started with the feudal period. From the perspective of capitalist transformation, labor, class, economic and political crisis and production relations have been critically evaluated within the framework of structures in the historical process, and thus, historical analysis of capitalism has been carried out. Then, as a result of a change and transformation in the commercial system and production structure, Continental Europe in the UK was examined and finally, the rise of the USA, the superpower of the capitalist system after the second world war, and its possible regression with the crises were discussed and the study was completed with the conclusion part.