3D tıbbi illüstrasyonlar ile infografik tanıtım: Karaciğer sirozu örneği
Infographic presentation with 3D medical illustrations: Example of liver cirrhosis
- Tez No: 733714
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir hizmeti tanıtmak, gazete, dergi ve ansiklopedilerdeki makaleleri görselleştirmek gibi birçok alanda kullanılan illüstrasyon, günümüz tıp biliminde bir gereklilik haline gelmiştir. Bilimsel çalışmalar ve toplumsal bilgilendirmelerde insan vücudu ve çeşitli tedavi yöntemleri daha net ve anlaşılır şekilde hekimlere, hastalara, tıp bilimi ile ilgilen tüm okurlara aktarılabilmesi tıbbi illüstrasyonlar ile mümkün olabilmektedir. Günümüzde illüstrasyon teknikleri gelişen teknoloji ve yazılımlar ile etkili ve daha ayrıntılı bir şekilde alana ve hekimlere aktarılabilmektedir. Modern tıp süreci ile ortaya çıkan görüntüleme teknikleri hastalığa ve tedavi şekline göre iki boyutlu ve üç boyutlu illüstrasyon tenikleriyle yeniden tasarlanabilmektedir. Bu bağlamda tıbbi illüstrasyon tıp eğitimi alan, bu alanda makale ve bildiri yayınları yapan herkes için bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Tıbbi illüstrasyonun temel konu olarak ele alındığı bu araştırma, tarih boyunca tıbbi illüstrasyonun gelişim sürecini, hastalığın gelişim evrelerini, yapılan müdahalelerini ve tedavi yöntemlerini, tanınmasına ve anlatılmasına yönelik infografik tanıtımlarının, üç boyutlu tıbbi illüstrasyon tekniği ve tasarım süreci hakkında bilgiler ile açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, illüstrasyon, tıbbi illüstrasyon, tarihsel gelişimleri ve yapılan üç boyutlu tıbbi illüstrasyonların infografik tanıtımı ve tasarım elemanları hakkında görsel-işitsel örnekler ile betimleyici araştırma yaklaşımı olarak tanımlanan, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Illustration used in many areas such as promoting a service, visualizing articles in newspapers, magazines and encyclopedias has become a necessity in today's medical science. In scientific studies and social information, it is possible to convey the human body and various treatment methods more clearly and clearly to physicians, patients, and all readers interested in medical science with medical illustrations. Nowadays, illustration techniques can be transferred to the field and physicians in a more effective and more detailed way with developing technology and software. Imaging techniques emerging with the modern medical process can be redesigned according to the disease and treatment method according to two-dimensional and three-dimensional illustration techniques. In this context, medical illustration is seen as a necessity for everyone who has medical education and publishes articles and notices in this field. This research, in which medical illustration is considered as the main subject, aims to explain the development process of medical illustration throughout history, the developmental stages of the disease, the interventions and treatment methods, infographic presentations for its recognition and explanation, three-dimensional medical illustration technique and information about the design process. In the research, qualitative research method, which is defined as a descriptive research approach, with audio-visual examples about illustration, medical illustration, historical development and infographic presentation of three-dimensional medical illustrations and design elements will be used.