Isparta'nın somut olmayan kültürel mirası üzerine inceleme: Yemekler
A review on Isparta's intangible cultural heritage: Meals
- Tez No: 814721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Isparta'nın kültürel miraslarını araştırmak ve somut olmayan kültür miras içerisinde yer alan yemekleri incelemektir. Bu çalışmada Isparta ölçeğinde kültür mirası unsurları incelenmiş ve somut olmayan kültürel miras unsurlarına değinilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Isparta'nın yemekleri ile ilgili alanında yetkin aşçılar ve yöresel yemekçiler oluşturmaktadır. Isparta'nın yemek kültürünü ve mirasını yansıtmada il merkezi ve ilçelerinde yer alan aşçılar ve yöresel düğün yemekçileri seçilmiştir. Araştırma, düğün yemekçileri ile yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla yüzyüze ve çevrim içi görüşmeler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma için kartopu örnekleme modeli uygun görülmüştür. Veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmada verilerden ortaya çıkan bulgular karşılaştırılarak tartışma ve sonuç kısımları ortaya çıkarılmıştır. Aşçılar ve yöresel yemekçiler ile yapılan görüşmeler neticesinde Isparta'nın kayda değer bir yemek kültürü olduğu fakat bu kültürün turistik olarak tanıtımı, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin yeterli olmadığı görülmüştür. Yöresel yemeklerin ilin tanıtımına ve gelişmesine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cultural heritage of Isparta and to examine the dishes in the intangible cultural heritage. In this study, cultural heritage elements were examined in Isparta scale and intangible cultural heritage elements were mentioned. The study group of this research consists of competent cooks and local cooks in the field of Isparta's food. In order to reflect the food culture and heritage of Isparta, the chefs and local wedding cooks in the city center and its districts were selected. The research was conducted through face-to-face and online interviews with wedding caterers through semi-structured interview forms. Snowball sampling model was found suitable for the research. The data were analyzed by descriptive analysis method. In the research, the findings from the data were compared and the discussion and conclusion parts were revealed. As a result of the interviews with the cooks and local foodies, it was seen that Isparta has a remarkable food culture, but the promotion of this culture as a touristic, advertising and marketing activities are not enough. It has been concluded that local dishes contribute to the promotion and development of the province.