Çorum âşık müziğindeki müzik bileşenleri
Music components in Çorum âşık music
- Tez No: 733722
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Anadolu'nun birçok yöresinde olduğu gibi Çorum'da da zengin bir halk müziği birikimi görülmektedir. Çorum yöresi hem anonim Orta Anadolu türkülerine hem de âşık müziğine ev sahipliği yapmaktadır. Âşık müziği, çok eski çağlardan günümüze kadar taşınan sözlü kültürün bir kolu olup, usta çırak ilişkisiyle gelecek nesillere aktarılan geleneksel bir müziktir. Genel yapısı itibarıyla benzer biçimsel özellikler gösterse de yöreden yöreye farklılıklar da arz etmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kültür, halk müziği ve âşık müziği genel çerçevede özetlenmiştir. İkinci bölümde çalışmanın yöresi olan Çorum'a dair bilgiler verilmiş ve çalışmanın ana konusunu oluşturan âşık müziği incelenmiştir. Çorum yöresinde yetişmiş on adet âşığa ait üçer eser; şiir, makâm, seyir, ölçü gibi alt başlıklarla analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, Çorum âşık müziğinde kullanılan ortak ögeler belirlenmeye çalışılmış, yöreye ait müzik unsurları ortaya konmuştur. Aynı coğrafyada yetişen âşıkların birbirlerinden etkilendiği, müzikal anlamda benzer özellikler içeren eserler ortaya koydukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a rich accumulation of folk music in Çorum as in many regions of Anatolia. Çorum region hosts both anonymous Central Anatolian folk songs and âşık music. Âşık music is a branch of oral culture that has been carried from ancient times to the present, and is a traditional music that is passed on to future generations through the master-apprentice relationship. Although it shows similar formal features in terms of its general structure, it also shows differences from region to region. In the first part of the study, culture, folk music and âşık music are summarized in a general framework. In the second part, information about Çorum, which is the region of the study, is given and the âşık music of Çorum, which is the main subject of the study, is examined. Three works by ten âşıklar who grew up in the Çorum region; analyzed with sub-titles such as poetry, mode, course, measure. As a result of these analyzes, the common elements used in Çorum âşık music were tried to be determined, and the musical elements of the region were revealed. It has been determined that âşıklar who grew up in the same geography were influenced by each other and produced works with similar musical characteristics.