Çorumlu Aşık Şekip Şahadoğru'nun vokal icrasında görülen üslup ve tavır özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the style and attitude features observed in the vocal performance of Asik Sekip Sahadoğru from çorum
  1. Tez No: 876141
  2. Yazar: TÜLAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmada Çorum yöresinin vokal icra özellikleri, Âşık Şekip Şahadoğru örneklemiyle çözümlenmeye çalışılmıştır. Şekip Şahadoğru'nun vokal icra özelliklerindeki teknik detayların çözümlenmesi, gerek icra gerekse müzikal eğitimdeki gelişim bakımından önemli ipuçları ve örnekler sunmaktadır. Üç bölüm halinde incelediğimiz çalışmamızın giriş bölümünde âşıklık geleneği ve kavramı, Çorum müzik kültürü ve bu kültür içerisinde geçmişten günümüze yetişmiş çorumlu âşıklar genel hatlarıyla ağız, hançere, üslup ve tavır kavramları, bununla birlikte çalışmamızın problem durumu, amacı, önemi, kullanılan yöntemleri ve sınırlılıkları ifade edilmiştir. İkinci bölümde âşıklık geleneğinin Çorum ve Şekip Şahadoğru özelindeki yeri, gelişimi, aktarımı, etkileşimi ve yine Şahadoğru'nun tasavvufi yönü incelenmiştir. Şiirlerindeki tür biçim konu ve gerek plak gerek kaset, kitap, video ve söyleşileri gibi eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Şahadoğru'nun vokal icrasındaki özellikler yer almaktadır. Bu kapsamda Şahadoğru'nun vokal icrasındaki teknik özellikler incelenmiş, transkripsiyonu yapılmış notalardan alınan bölümler üzerinden ayrıntılı çözümlemelere yer verilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise araştırmamızın tümünden çıkarılan sonuçlara yer verilerek Çorum ili genelinde ve Şahadoğru özelinde eldeki kaynakların doğru bir perspektifle tespit edilip, elde edilen verileri çeşitli analiz yöntemleriyle ortaya koyma amacı üzerinde şekillenmiştir. Ekler bölümünde ise Çorum yöresindeki söyleme biçimine göre Şahadoğru'nun kullandığı kelimeler ve anlamları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the vocal performance characteristics of Çorum region were tried to be analyzed with the sample of Âşık Şekip Şahadoğru. Analyzing the technical details of Şekip Şahadoğru's vocal performance features provides important clues and examples in terms of development in both performance and musical education. In the introduction part of our study, which we analyzed in three chapters, the tradition and concept of minstrelsy, Çorum music culture and the minstrels from Çorum who have grown up in this culture from past to present, the concepts of mouth, dagger, style and attitude in general terms, as well as the problem situation, purpose, importance, methods used and limitations of our study were expressed. In the second part, the place, development, transmission and interaction of minstrelsy tradition in Çorum and Şekip Şahadoğru and the mystical aspect of Şahadoğru were analyzed. The genre, form and subject of his poems and his works such as records, cassettes, books, videos and interviews are included. The third section includes the characteristics of Şahadoğru's vocal performance. In this context, the technical features of Şahadoğru's vocal performance were examined and detailed analyzes were made on the sections taken from the transcribed notes. In the conclusion part of our study, the conclusions drawn from the whole research are given and it is shaped on the aim of determining the resources available in Çorum province in general and Şahadoğru in particular with a correct perspective and revealing the data obtained with various analysis methods. In the appendices section, the words used by Şahadoğru according to the way of saying in Çorum region and their meanings are given.