Kalp hastalarının COVID-19'a ilişkin korku ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determining the fear and anxiety levels of heart patients related to COVID-19
- Tez No: 733727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2019 yılında bulaşıcı hastalıklar listesine Covid-19 isminde yeni bir hastalık daha eklenmiştir. Virüsün kişiden kişiye değişen mekanizması anlaşılmasını zorlaştırmış ve hızla dünyada yayılmasına sebep olmuştur. Şu ana kadar virüs hakkında bilinenlerin arasında solunum yolu hastalığı olduğu ve kalp hastalığı olan yaşlıları hedef aldığıdır. Bu araştırmada kalp hastalarının yaşadığı kaygı ve korku düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul' da bir kalp ve damar hastalıkları hastanesine yatışı yapılan kalp hastaları ile 1 Mart – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, Covid-19 korku ölçeği ve durumluk ve sürekli kaygı envanteri ile toplanmıştır. Çalışma 134'ü (%33,2) kadın, 270'i (%66,8) erkek olmak üzere toplam 404 hasta ile gerçekleştirilmiş ve yaşları 18 ile 88 arasında değişmekte yaş ortalamasıysa 59.8'dir. Katılanların koronavirüs korku puanları 19,131±6,791 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2019, a new one named Covid-19 was added to the list of infectious diseases. The mechanism of the virus that changes from person to person has made it difficult to understand and has caused it to spread rapidly around the world. What is known about the virus so far is that it has respiratory disease and targets the elderly with heart disease. In this study, it was aimed to determine the level of anxiety and fear experienced by heart patients. The study was conducted with cardiac patients admitted to a cardiovascular diseases hospital in Istanbul between March 1 and April 30, 2021. Research data were collected with the Personal Information Form, the Covid-19 fear scale, and the state and trait anxiety inventory. The study was carried out with a total of 404 patients, 134 (33.2%) women and 270 (66.8%) men, and their ages ranged from 18 to 88, with a mean age of 59.8 years. The coronavirus fear scores of the participants were found to be 19,131±6,791.