Hastaların ameliyat öncesi anksiyete düzeyi ile COVİD-19 korku düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi.
Determination of the relationship between preoperative anxiety level and COVİD-19 fear level of patients
- Tez No: 768949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN EDA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma elektif cerrahi operasyon geçirecek hastalarda ameliyat öncesi anksiyete düzeyi ile COVID-19 korku düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Bu araştırma bir üniversite hastanesinin Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi ve Genel Cerrahi Servisi birimlerinde elektif operasyon geçirecek 479 hasta ile ameliyat öncesi dönemde yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak, Ocak 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“COVID-19 Korkusu Ölçeği”ve“Durumluk/Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 59,15 (±15,72)'dir. COVID-19 Korku Ölçeği puanı ortalaması 14,27 (±5,46), Durumluk Kaygı Ölçeği puanı ortalaması 31,05 (±7,92), Sürekli Kaygı Ölçeği puanı ortalaması 38,69 (±8,81) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a descriptive study to determine the relationship between preoperative anxiety level and COVID-19 fear level in patients who will undergo elective surgery. Materials-Methods: This study was conducted between January 2021 and June 2021, using face-to-face interviews in the preoperative period with 479 patients who will undergo elective surgery in the Cardiovascular Surgery and General Surgery service units of a University Hospital.“Sociodemographic Information Form”,“COVID-19 Fear Scale”and“State/Trait Anxiety Scale”were used to collect data. Results: The mean age of the patients participating in the study was 59.15 (±15.72). The mean COVID-19 Fear Scale score was 14.27 (±5.46), the State Anxiety Scale mean score was 31.05 (±7.92), and the Trait Anxiety Scale mean score was 38.69 (±8.81).