Türkiye'de yatırım ortaklıklarının düzenlenişi ve vergilendirilmesi
The Regulation and taxation of investment companies
  1. Tez No: 73373
  2. Yazar: İLYAS ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE YATIRIM ORTAKLIKLARININ DÜZENLENİŞİ VE VERGİLENDİRİLMESİ îlyas Çeliktaş Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Recai DÖNMEZ Bir ülkenin ekonomik kalkınması sermaye birikiminin artırılmasına bağlıdır. Bunun için var olan atıl tasarrufların yatırımlara kanalize edilmesi gerekir. Özellikle küçük tasarrufların verimli şekilde ekonomiye kazandırılmasında, sermaye piyasalarının bir iktisat politikası aracı olarak önemi büyüktür. Sermaye piyasalarının gelişimi, bireysel yatırımcılardan çok kurumsal yatırımcıların ortaya çıkmasına ve sermaye piyasasında faaliyet göstermesine bağlıdır. Yatırım ortaklıkları, sermaye piyasalarında etkin bir rol oynayan kurumsal yatırımcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek başına bir şey ifade etmeyen küçük tasarrufların sermaye piyasası araçları vasıtasıyla ekonominin hizmetine sunulmasına, sermayenin tabana yayılmasına hizmet ederler. Yatırım ortaklıklarının ülkemizdeki gelişimini ve hukuki düzenlenişini ele alan çalışmamızda, yabancı ülkelerdeki düzenleme ve vergilendirmeye karşılaştırma yapmak amacıyla ayrıntıya girilmeden genel olarak yer verilmiştir. Ayrıca, yatırım ortaklıklarının ülkemizdeki vergilendirilmesi anlatılarak; tanınan vergi bağışıklıkları ile hem kendilerinin hem de bunlara yatırım yapan kişilerin teşvik edildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE REGULATION AND TAXATION OF INVESTMENT COMPANIES IN TURKEY The development of a country depends largely on capital accumulation, which requires idle savings to be directed to investments. Capital markets play an important role particularly in bringing the small savings in the economy in a productive way. The advances in capital markets come from institutional investors more than from individual investors. The investment companies are one of the most influential intermediaries playing in capital markets. The investment companies work in order to spread the capital around the public by using several tools of capital markets. This study investigates the historical development and legal regulations of the investment companies in Turkey and in other countries such as England, United States of America. The taxation of investment companies is specially emphasized and it is shown that their taxation is designed to encourage their progress and also to arouse the savers' interest in these institutions via several tax-saving legislations like exemptions and exceptions.