Muğla ilinin sosyo ekonomik yapısı
Social and economic structure of Muğla
  1. Tez No: 73372
  2. Yazar: LEVENT ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MUĞLA İLİNİN SOSYO-EKONOMİK YAPISI Levent ACAR İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım-1998 Danışman: DoçJDr. Kemal Yıldırım Muğla ili, Anadolu'nun güneybatısında bulunan Fethiye'den Mandalya Körfez'ine uzanan kıyılan kapsayan, deniz kıyı uzunluğu kara kıyı uzunluğundan fazla olan bir il'dir. İl'in hızlı, dengeli ve uzun süreli gelişme gösterebilmesi için oluşturulacak ekonomik yaklaşımlarda amaç, il'de mevcut olan gelişme dinamiklerinin ve kaynakların ortaya konulması ve bilinçli olarak kullanılması yönünde olmalıdır. 'İl'in potansiyel gelişiminin yükseltilebilmesi için il'in kamu bütçesinden aldığı pay arttırılmalı il' deki turizm tesislerinin merkezleri, büyük şehirlerden Muğla'ya kaydırılmalı ve vergi gelirleri Muğla'ya akıtılarak alt yapı ve üst yapı sorunları aşılmalıdır. E
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Muğla,which is located in the southwest of Anatolia, includes the edges reaching from Fethiye to Mandalya gulf. It is a city that its length of seacoast is more than its length of landcoast The purpose of economic approaches must consider Muğla' s dynamics of progress and also its resources in order to maintain rapid, stable and long-term development of Muğla. İn addition to this, they must be used rationally. İn order to raise the potential growth of Muğla, the puplic budget share must be increased. Then, the center of tourism companies must be shifted from big cities to Muğla. Finally, tax revenues must be transferet to Muğla. By doing this, both substructure and superstructure problems should be succeeded.