XX.yüzyıl sanatı dışavurumcu yaklaşımlarında manzara resmi
Landscape painting in expressionist approaches of 20th century art
  1. Tez No: 733741
  2. Yazar: SERKAN NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında XX. yüzyılda dışavurumcu manzara resmi incelenerek sanatçıları hakkında detaylı bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca geçmişten günümüze kadar manzara resminin dönemleri arasındaki manzara resmi farklılıkları irdelenerek, sanatçıların duygu, düşünce ve ruhsallıklarının sanatlarına nasıl etkiledikleri aktarılmaya çalışılmıştır.Tezin ikinci bölümünde manzara resminin tarihçesi hakkında bilgi verilerek, Batı Resmi Doğu Resmi ve Türk Resmindeki manzaraların gelişim süreçleri ve sanatçıları kapsamlı şekilde incelenerek sonraki dönemlere yapmış oldukları etki hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca manzara resmine konu olan birçok alan ve sanatçıları incelenmiştir.Tezin üçüncü bölümünde ise, Dışavurumun tanımı, gelişimi ve öncü sanatçıları hakkında bilgiler verilmiştir. Devamında ise, Dışavurumcu Akımların sanattaki yeri, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşından etkilenen sanatçıların hem akımlar hem de resim sanat üzerinde yapmış oldukları etkilere değinilmiştir.Tezin dördüncü ve devam eden beşinci bölümün de ise, Dışavurumcu tarzın manzara üzerindeki etkileri incelenerek, Batılı ve Türk ressamların hayatları ele alınıp yapmış oldukları Dışavurum manzaralar detaylı şekilde incelenerek sanat tarihindeki yeri ve sonraki akımlara olan etkisinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the expressionist landscape painting of the 20th century has been examined and detailed information about its artists has been given. In addition, by examining the differences in landscape painting between the periods of landscape painting from the past to the present, it has been tried to convey how the feelings, thoughts, and spirituality of the artists affect their art. In the second chapter of the thesis, information about the history of landscape painting is given, the development processes and artists of landscapes in Western Painting, Eastern Painting, and Turkish Painting are comprehensively examined and information is given about their influence on the following periods. In addition, many fields and artists that are the subject of landscape painting were examined.In the third chapter of the thesis, information about the definition, development, and leading expressionist artists is given. Expressionist Movements in art, World War I and II, the influences of the artists affected by World War II on both the movements and the art of painting are also mentioned.In the fourth and the fifth chapter of the thesis, the effects of the Expressionist style on the landscape were examined, the lives of Western and Turkish painters are discussed and the expressionist landscapes they made were examined in detail, and their place in the history of art and their influences on the next movements are mentioned.