Kalp kapak cerrahisinde kullanılan iki farklı tekniğin (minimal invaziv teknik ve standart kapak replasmanı) böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of two different techniques used in heart valve surgery (minimally invasive technique and standard valve replacement) on kidney function
- Tez No: 733747
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tarihsel olarak, çoğu mitral kapak cerrahisi, geleneksel tam sternotomi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 1990'ların sonlarında,“minimal invaziv mitral kapak cerrahisi”olarak adlandırılan yeni bir teknik kullanılmaya başlandı. Günümüzde kardiyak cerrahide minimal invaziv cerrahinin kullanımı cerrahi travmayı azaltması, yaşam kalitesini arttırması, kozmetik sonuçlarının daha iyi olması, postoperatif dönemde daha az ağrılı olması, erken derlenme ve mortaliteyi azaltması nedeniyle geleneksel sternotomi yaklaşımına alternatif bir yöntem olarak kabul görmektedir. Minimal invaziv yöntemde kanülasyon yerleri genellikle alt ekstremite olduğundan dolayı kardiyopulmoner baypass devresi standart kapak cerrahisine göre daha uzun olmaktadır. Ayrıca minimal invaziv yöntemlerde CPB süreleri standart tekniğe göre daha uzun olmaktadır.Tüm bu durumlar kardiyopulmoner baypassa bağlı komplikasyonları arttırabilmektedir. Kardiyak cerrahi ile ilişkili akut böbrek hasarı (CSA-AKI), kardiyopulmoner bypass (CPB) gerektiren kalp cerrahisinin sık görülen ve ciddi bir postoperatif komplikasyonudur ve yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarının en yaygın nedenidir. Bu çalışmanın amacı, geleneksel sternotomi ile yapılan mitral kapak cerrahisi ile minimal invaziv yöntemle yapılan mitral kapak cerrahisinin postoperatif erken dönemde böbrek fonksiyonları üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Geleneksel sternotomi ve minimal invaziv mitral kapak cerrahisinde CPB ve CROSS süreleri açısından karşılaştırıldığında CPBT(Kardiyopulmoner bypass süresi) ve CROSS süreleri minimal invazıv grupta daha yüksek saptandı.Sadece postoperatif ikinci günde üre değeri normal sınırlarda olmasına rağmen minimal invaziv grupta daha yüksek idi ve fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Diğer zamanlarda üre, kreatinin ve e-gfr değerleri arasında istatistiksel fark saptanmadı. Bu durum minimal invaziv mitral kapak cerrahisinin beklenenin aksine geleneksel sternotomiye nazaran böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açmadığını göstermektdir. Ancak daha geniş hasta gurubu ile daha iyi ve daha anlamlı sonuçlar elde edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Historically, most mitral valve surgeries have been performed using traditional full sternotomy.İn the late 1990s, a new technique called“minimally invasive mitral valve surgery”began to be used. Nowadays, cardiac surgery, surgical trauma, reduce the use of minimally invasive surgery, improving quality of life, cosmetic results, be better, be less painful in the postoperative period, early recovery and reduces operative mortality because the traditional sternotomy approach is accepted as an alternative method. Since the cannulation sites are usually the lower extremities in the minimally invasive method, the cardiopulmonary bypass circuit is longer than in standard valve surgery. In addition, CPB times are longer in minimally invasive methods compared to the standard technique. All these conditions can increase the complications associated with cardiopulmonary bypass. Acute kidney injury (CSA-AKI) associated with cardiac surgery is a common and serious postoperative complication of cardiac surgery requiring cardiopulmonary bypass (CPB) and it is the most common cause of acute kidney injury in the intensive care unit. The aim of this study is to compare the effect of mitral valve surgery performed with traditional sternotomy and mitral valve surgery performed with a minimally invasive method on kidney function in the early postoperative period. CPB and CROSS times were found to be higher in the minimally invasive group compared to CPBT and CROSS times in traditional sternotomy and minimally invasive mitral valve surgery. Although the urea value was within normal limits only on the second postoperative day, it was higher in the minimally invasive group and the difference was statistically significant. At other times, no statistical difference was found between the urea, creatinine and e-gfr values. This situation shows that minimally invasive mitral valve surgery does not lead to impaired renal function compared to traditional sternotomy, contrary to what is expected. However, we think that better and more meaningful results can be achieved with a wider group of patients.