Bakım maliyetlerinin incelenmesi ve direkt bakım maliyetlerinin azaltılması için öneriler geliştirilmesi: Türkiye uygulaması
Analyzing maintenance cost and developing some theories to reduce direct maintenance costs: Application in Turkey
  1. Tez No: 73379
  2. Yazar: ENDER GEREDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Günümüzde uçak bakım faaliyetleri, uçuş emniyetinin sağlanmasında, havayolu ulaştırmacılığının toplum güzünde yükseltilmesinde ve sektörün geliştirilmesinde anahtar faktör durumundadır. Bu nedenle havayolu işletmelerinin başarılı olabilmesinde büyük bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda, uçuş emniyeti ve uçak güvenirliğinin artırılması buna karşın bakım maliyetlerinin azaltılması bu başarıyı etkileyebilecek en önemli unsurlardır. Bakım faaliyetlerinin söz konusu önemi ve maliyetleri göz önünde bulundurularak, bu çalışmada, bakım maliyetleri ayrıntılı bir biçimde ele alınmış ve Direkt Bakım Maliyetlerinin azaltılması için çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu çerçeve dahilinde, öncelikle çalışmanın temelini oluşturan bakım faaliyetleri ve bakım kavaramı kapsamlı bir biçimde incelenmiştir. Daha sonra genel anlamıyla maliyet kavramı ve havayolu işletmelerinde maliyet yapısı tüm yönleriyle ele alınarak DBM'nin toplam işletme maliyetleri içindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Daha sonra, çalışmanın asıl konusunu oluşturan, bakım maliyetleri tüm yönleriyle ayrıntılı bir biçimde incelenmiş, bir sonraki bölümde ise DBM'nin azaltılması amacıyla çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Türk tescilli havayolu işletmelerinde DBM'nin azaltılmasına yönelik yöntemlerin uygulanırlığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilerek geliştirilen önerilerle karşılaştırılmış ve söz konusu yöntemlerden çok az bir bölümünün kullanıldığı, DBM'nin azaltılması bilincinin ise henüz yerleşmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays aircraft maintenance activities is considered as a key factor in ensuring the flight security, making the air transportation acquire a significant place in the society and improving the sector. Therefore it has an important place in airlines' being succesfull. In this context, improving flight safety and reliabilty in contrast reducing maintenance costs are the most important factors to affect this success. In this study, in considering mentioned importance and costs of maintenance activities, some theroies have been developed to reduce direct maintenance costs by examining the maintenance costs in details. Within this frame, basicly maintenance activities and concept, forming the main subject of the study, have been analyzed comprehensively. In additon, the position and importance of DMC in total operating costs have been explained by examining the cost concept and structure in airlines in general aspects. Afterwards, maintenance costs forming the main subject of the study have been examined in details and in the following chapter it has been developed some theroies to reduce Direct Maintenance Costs. In the last cahpter of the study, it has been studied the applicabilty of the methods aimed at reducing DMC in airlines registered in Turkey. At the end of the study, the obtained findings have been evaluated and compared to developed theories and it has been concluded that just a few methods are used and the concsciousness of reducing DMC has not been settled yet.