Hastanelerde hemşirelik hizmetleri organizasyonunun yatan hasta tatmini açısından değerlendirilmesi ve TCDD Eskişehir Hastanesi'nde bir uygulama
The Evaluation of nursery services in hospitals according to indoor patients satisfaction and procedure done in TCDD Eskişehir Hospital
- Tez No: 73380
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ HASTANELERDE HEMŞİRELİK HİZMETLERİ ORGANİZASYONUNUN YATAN HASTA TATMİNİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE T.C.D.D. ESKİŞEHİR HASTANESİ' NDE BİR UYGULAMA E. Müyesser YAVUZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman: Prof.Dr. Ali Ekrem ÖZKUL Hastaneler karmaşık yapıya sahip organizasyonlardır. Hastanelerin en önemli amacı hastayı tekrar eski sağlığına kavuşturmaktır. Bu süreç içinde hemşirelik hizmetleri önemli bir rol oynamaktadır. Bireylerin önce sağlık, daha sonra hastalık durumuna yönelik hizmet veren, hizmetin sistematik bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan, bireyin bedensel, duygusal, akılsal ve toplumsal sağlık gereksinimlerinin ışığında bakım planı yapan, planı uygulayan ve değerlendiren dinamik süreç hemşirelik olarak adlandırılmaktadır. Yapılan bu çalışmada sağlık hizmetlerinden belirli bir dönem içinde faydalanmış hastaların aldıkları hizmetlerle ilgili tatminlerini araştırarak tatmini etkileyen faktörleri tespit etmek ve faktörler yönünden hastaların eğitim durumlarına, yaş, cinsiyet vb. özelliklerine göre hemşirelik hizmetleri ile ilgili değerlendirmeleri ortaya çıkarmaktır. Hastanelerde hemşirelik hizmetlerinin hastanın iyileşmesinde ve mutluluğunda önemli rol oynaması ve sunulan hemşirelik hizmetlerinden duyulan memnuniyetsizlik sağlık sisteminin seçiminde ve hizmetin kullanımında belirleyici bir unsur olduğundan hemşirelik hizmetleri yönetimine gereken önem ve titizliğin gösterilmesini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The hospitals have a complex structure, their most important purpose is to recover of patients from their ilnesses and to give their previous health. In this process nursery services play a very important role. Nursery is defined that previously giving service to individuals according to their health then the ilness situation, providing service systematically, making care plans in the light of, physically, emotionally, intelligently and socially health necessities of individual and applying then evaluating those plans. In this study our aim is to investigate the patients satisfaction in a definite time about nursing services, to out obtain the factors influencing the satisfaction and according to the patients' characteristic (education, sex, age etc) to reveal their evaluations about nursing services. Because of nursing services play an important role in patients recovery and happiness and dissatisfaction from the presented nursing services is a characteristic component of selecting the health system and usage of services, necessary importance and sensitivity must be shown to the nursing services management.