Tıpta uzmanlık öğrencilerinin hekim hakları ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of the medical residents on physician rights
  1. Tez No: 789400
  2. Yazar: SELEN CAN TEMÜRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu çalışma ile; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık programlarında eğitim alan uzmanlık öğrencilerinin hekim hakları konusundaki bilgi düzeylerinin ilişkili faktörlerle birlikte belirlenmesi, mezuniyet öncesi veya sonrası dönemde hekim hakları eğitimine yönelik önerilerde bulunulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ekim 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli 278 uzmanlık öğrencisine yüz yüze ve online ortamda anket uygulandı. Güncel yasal mevzuat, etik düzenlemeler ve hekim sorunları incelenerek oluşturulmuş anket formu ile; hekimlerin sosyodemografik özellikleri, mesleki özellikleri, hasta hakları ile hekim hakları konusundaki eğitim ve bilgi düzeyleri, hekim-hasta ilişkisi, uzmanlık eğitimi konulu haklarına ve özlük haklarına ilişkin görüşleri, hak ihlali deneyimleri, hekimlerin güncel sorunları değerlendirildi. 276 anket değerlendirmeye alındı. Veriler, IBM SPSS 24.0 Statistics Programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı analizler; frekans, ortalama, standart sapma, min-max değerleri ile belirtildi. Çözümleyici analizlerde Ki-kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: With this study, it was aimed to determine the knowledge level of the residents studying in the medical residency programs of Ege University Faculty of Medicine on physician rights together with related factors, and to make suggestions for physician rights education in the pre or post graduate period. Materials and Methods: Between October 2020 and October 2021, 278 residents working at Ege University Medical Faculty Hospital were surveyed face to face and online. Sociodemographic characteristics, professional characteristics, education and knowledge level on patient rights and physician rights; opinions on physician-patient relationship, rights on residency training and personal rights; experiences of violation of rights and current problems of physicians were evaluated with a questionnaire formed by examining current legal regulations, ethical regulations and physician problems. 276 questionnaires were evaluated. Data were analyzed with the IBM SPSS 24.0 Statistics Program. Descriptive analyzes were reported with frequency, mean, standard deviation, and min-max values. Chi-square test was used in analytical analyses.