Golf oyuncularında nörodinamik mobilizasyonun diz propriyosepsiyonu ve dinamik dengeye akut etkisi
Immediate effect of neurodynamic mobilization on knee proprioception and dynamic balance in golfers
- Tez No: 733816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇEREZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Golfte başarılı vuruşlar yapabilmek için propriyosepsiyon ve dinamik denge gerekli etkenlerdir. Bu çalışma golf oyuncularında nörodinamik mobilizasyonun diz propriyosepsiyonu ve dinamik dengeye akut etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmamıza yaş ortalaması 33,6±14,8 ve vücut kütle indeksi (VKİ) 23,6±4,1 olan 30 golf oyuncusu ( 9 kadın, 21 erkek ) dahil edildi. Golf oyuncularının demografik özellikleri kaydedildi. Diz propriyosepsiyonu ve dinamik denge değerlendirmesi siyatik sinir mobilizasyonundan önce ve sonra tekrarlandı. Siyatik sinir mobilizasyonu bilateral olarak uygulandı ve diz propriyosepsiyonu ile dinamik denge bilateral olarak değerlendirildi. Diz propriyosepsiyonu 90º diz fleksiyon pozisyonundan başlanarak 15º ve 45º hedef açılarında aktif eklem pozisyon hissi testi ile değerlendirildi. Propriyosepsiyon ölçümlerinde telefona yüklenen, güvenilir ve geçerli uygulama olan“Goniometer Pro”kullanıldı. Alt eksremite dinamik dengesi Y-denge testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Proprioception and dynamic balance are important factors for the successful golf swing. We investigated the immediate effect of neurodynamic mobilization on knee proprioception and dynamic balance in low handicap golfers. In this study, average age was 33.6±14.8 and body mass index (BMI) 23.6±4.1 and there were 9 female and 21 male golfers. Demographic information of the golfers were recorded. Knee proprioception was evaluated, by starting from 90º knee flexion position, at 15º and 45º target angles with active joint position sense. During the measurements,“Goniometer Pro”, a valid and trusted mobile application, was used. Dynamic balance was evaluated with Y-balance test. The evaluation of knee proprioception and dynamic balance were applied before and after sciatic nerve mobilization. Sciatic nerve mobilization was applied to the both extremity of the golfers and knee proprioception and dynamic balance were evaluated in the both side.