Golf amacıyla Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin yiyecek-içecek ile ilgili tercihleri
The food and beverage preferences of golf tourists visiting Turkey
  1. Tez No: 144889
  2. Yazar: GAMZE SONBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Turizm sektörünün gelişimi ve çeşitlendirilmesi yönündeki eğilimler, yeni turizm türleri içinde“golf turizmi”ve bu turizm türüne yönelik talep artışlarının ve işletmecilik uygdamalannın da hızlı bir gelişim göstermesine neden olmaktadır. Ancak, golf turizmi piyasasında etkili olmak ve pazar payım artırmak isteyen, konaklama işletmelerinin golf turizmi ürünü ile ilgili bütünsel bir tanım ortaya koymaları gerekmektedir. Bu bağlamda, golf ürününün bütünsel tanımı çerçevesinde sunulan yiyecek ve içecek ile ilgili hizmetlerin nitelik ve niceliğinin, golf turizmi talebinin oluşmasında ve tatil deneyiminin olumlu veya olumsuz yönde değerlendirilmesinde büyük ölçüde etkili olacağı vurgulanmalıdır. Uluslararası pazarlarda talep edilen golf destinasyonlan içinde yer edinmeye çalışan Türkiye'deki, golf turizmine yönelik hizmet veren mevcut işletmelerin basanlarının; golf turizmi ürününü satın alan, uluslararası ve ulusal golf tüketicilerinin beklentilerini karşılama ve tatmin etme düzeylerine bağlı olacağı unutulmamalıdır. Golf işletmeciliğinde uyulması gerekli uluslararası standartlar yanında, işletmelere yönelik talebi şekillendiren ve farklılaştıran unsurlardan birinin de yiyecek ve içecek hizmetleri ve kalitesi olduğu dikkate alınmalıdır. Buradan hareketle, bu tez çalışmasının genel amacı,“golf turizmi tüketicisi”nin diğer bir deyişle golf oyuncularının özellikleri çerçevesinde,“yiyecek ve içecek hizmetleri”den beklentilerini saptamaktır. Bu amaçla da» Türkiye'nin golf merkezi Belek Bölgesi'ni golf amacıyla ziyaret eden ve golf kulüplerinde golf oynayan 110 turiste, profil ve tercih belirleme amaçlı bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ise, yiyecek ve içecek hizmetlerinin kalitesinin bir golf destinasyonynun seçiminde dördüncü derecede önemli olduğu belirlenmiştir. Golf amaçlı seyahat edenler, yiyecek ve içecek hizmetlerinde personel davranışlarını, hijyeni ve yemek yedikleri salonların atmosferini önemsemektedirler. Ayrıca, masaya servis şeklini ve açık büfe menüyü tercih etmektedirler. Yemeklerininseçiminde sosyokültürel etkilerin baskın olduğu ve sporcu olarak değerlendirilmelerine rağmen özel bir beslenme tercihlerinin olmadığı da belirlenmiştir. Bu doğrultuda, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek, menü planlamalarında, konaklama işletmelerine ve golf kulüplerine fayda sağlayacağı umulan çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT As tourism industry is in a continuous development, new tendencies occur and one is“golf tourism”which causes improvements both in increasing demands and management practices. In order to be efficient and increase the share among all golf destinations all around the world; especially lodging companies should put forward an overall product concept. It must be mentioned that, with this overall concept of“golf product”; food and beverage services have main importance on customers' occuring demand and satisfaction degree of the golf vacation. With this respect, in Turkey as an emerging golf destination, the success of the companies' mainly depends on both national and international golf tourists' meeting demands and satisfying their needs; which must be valued with great importance. There are standarts that must be taken into consideration when managing golf resorts but the supporting services such as food and beverage services' quality will be the factor mat makes difference in the whole golf product. The main question is whether the lodging companies in Turkey, take this into consideration or not. As regards, the aim of this study is to fix golf tourists' preferences on food and beverage services; with respect to their characteristics. A survey aiming to fix the choices and the profile; is carried out to 110 golf tourists visiting Belek Region who are playing golf in one of those golf clubs in Antalya. By this research it is fixed that they consider the food and beverage services of the company as the fourth important aspect when choosing a golf destination. Golf tourists put forward that, the behaviors of the food and beverage personnel, hygiene and the atmosphere of the restaurants are at most important and they prefer seated- service and buffet menu when dining.IV Golf tourists are mainly under the socio-cultural effects when choosing their meals and even though they are considered to be sportsman, they do not ask for something special for nutrition when they are on a golf vacation. As a conclusion, the results are considered carefully to give some proposals to the menu planners of lodging companies and golf clubs.