Avrupa Birliği ortak rekabet politikasının Türk rekabet politikasına etkileri
Impact of European Community's common competition policy in Turkish competition policy
- Tez No: 73382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998. Danışman: Yrd.Doç.Dr.Sevgi GEREK AB ile Türkiye arasında rekabet mevzuatının uyumlaştırılmasının genel olarak Türkiye'nin AB'ne Tam Üyeli yolunda mevzuat uyumunun sağlanması, AB ile Türkiye'nin uyguladıkları anti-damping ve anti- sübvansiyon uygulamalarının durdurulması, malların serbest dolaşımı için Ortak Pazar'daki mevzuat ortamının tesisi ve Türkiye'nin rekabetçi özellik kazanmasıyla sanayi verimliliğinin artması amaçlanmaktadır. Bu amaçların gerçekleştirilmesi için öncelikli 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun hazırlanmış ve 13 Aralık 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 4054 Sayılı Kanun çerçevesinde 1997 yılının Mart ayında Rekabet Kurulu kurulmuş, Kasım 1997'de de faaliyete başlamıştır. Ülkemizde çıkarılan bu yasalarla, kurulan Kurumlarla rekabetin korunması tüketicilerin yanında firmaları da olumlu yönde etkileyecektir. Rekabetin korunması ile tüketicilerin zarar görmesi engellenirken firmalarda etkin çalışmaya, maliyetlerini kontrol altında tutmaya kaliteli ürünler üretmeye, teknolojiyi yakından takip edip üretimlerini serileştirmeye, insan kaynağının önemine inanmalarına ve modern işletmecilik yöntemlerini uygulayarak üretimi, kaliteyi ve verimliliği arttıracaklardır. Dolayısıyla yurtiçinde birbiriyle rekabet edebilen firmalar, yurtdışında da arttıracaklardır.
Özet (Çeviri)
Globalism and Regionalism tendencies become well-known in the world economy in recent years These tendencies increase the importance of competition concept in international trade. And, as a result of this, countries of the world are involved in an enviroment in which there is an increasing competition in the field of foreign economic relations. Turkey is also trying to find a place in this competitive enviroment. The enlargement of the markets that surround Turkey and the increase in product variety has accelarated Turkey's foreign trade. Despite of this fact EEC countries have been our markets and trade partners for years. Our participation in EEC was in 12.09.1963 trough Ankara Agreement. And after the Decision of Association Council dated 06.03.1995, Turkey had to reconcile its legislation to the legislation of EEC countries. Before joining in Customs Union, Law about protection of Competition, in 13.12.1994, and Law about protection of Consumer Rights, in 23.02.1995, are promulgated. Turkey joined in Customs Union in 01.01.1996 and some regulations were done. In the frame of these regulations, Competition Council was established in March, 1997 and it began to operate in November, 1997. Anti-damping that is being applied to Turkish goods and obstacles that are out of tariff, which are one of the most important problems of Turkey in commercial relations with European Community will be solved through effective operation of the Council, and this will increase Turkey's power of competition against EEC.