Otel işletmelerinde ücret yönetimi ve İstanbul'daki beş yıldızlı otellerde uygulama
Wage administration in the hotels and a research five star hotels in Istanbul
  1. Tez No: 73381
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Bu çalışmada“Ücret Yönetimi ve Uygulaması”bir hizmet sektörü olan otel işletmeleri bazında ele alınmıştır. Birinci bölümde ücret kavramı, ücret teorileri, güdüleme teorileri ve ücret ilişkisi anlatılmıştır. İkinci bölümde; ücret yönetimi ilke ve politikaları anlatılmış otel işletmelerinde ücrete etki eden faktörler ve işletme dışı, işletme içi ücrete etki eden faktörler anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde; ikinci bölümde anlatılan ve ücret oluşumuna etki eden faktörlerin analizi sonucu işletme ücret yapısının kurulması, ücretleme, ücret sistemleri ve otellerde uygulunun ücret sistemleri anlatılmımaktadır. Dördüncü bölümde teori kısmında anlatılanlarla ilgili olarak İstanbulda'ki beş yıldızlı otellerde yapılan anketle ilgili veriler ve bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study“Wage Administration and Application in the Hotel Establishment”were taken as a basis in hospitality sector in service department and from the point of viev of wages administration was discussed hypothetically. In the first part, the wage besaides, economical, social and legal, environment all of view and assumption was scrutinised as historical devolopment in the wages theory. From the point of view motivation and saticfaction, wages phenomen was described. In the second part, after poiting out of wages administration and wages policy in the establishment it has been tried to make a focus on the conditions of the wages consideration to be born. In the third part, payment, the systems of pay and pay systems performed at hotels are told from different angle. In the fourth part, according to the information related to the previous chapters, data and findings about the questionraire given five-star hotels take place