Study β-trace protein and serum creatinine in diagnostic staging and predicting progression of chronic kidney disease in Erbil city
Erbil şehrinde kronik böbrek hastalığının tanılama evrelemesinde ve ilerlemesini öngörmede β- trace protein ve serum kreatinininin çalışması
- Tez No: 733824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Son çalışmalar, ışık moleküler ağırlığı ile ayırt edildiği için beta-iz proteini (BTP) ve böbrek hastalığının saptanmasındaki etkinliği ile ilişkilidir. Bu çalışmada, çeşitli KBH aşamaları olan 150 hastadan örnekler alındı ve bunlar glomerüler filtrasyon oranlarına dayanarak beş gruba ayrıldı. Beta-iz protein seviyesini (ELISA) belirlemek için enzime bağlı immünosorban deneyleri kullanıldı. BTP ve kreatinin arasında bir karşılaştırma yapıldı ve onlarla diğer hayati değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler buldu. Çalışma, BTP seviyesinin hastalığın ilk aşamalarında arttığı ve bu nedenle CKD'nin erken tespitinde iyi bir biyobelirteç olduğu sonucuna varmıştır. Sonuç olarak, beta-iz proteini, kreatinin ve diğer temel biyokimyasal değişkenlerin önemli ölçüde yükseldiği sonucuna varabiliriz (P 0,05-0,01). Yukarıdaki protinin miktarları G2, G3, G4 ve G5'te G1 ile karşılaştırıldığında önemli artışlar gösterdi.
Özet (Çeviri)
Recent studies are related to the study of Beta-Trace Protein (BTP) and its effectiveness in detecting kidney disease, as it is distinguished by its light molecular weight. In this study, samples were taken from 150 patients with various stages of CKD, and they were categorized into five groups based on their glomerular filtration rate. Enzyme-linked immunosorbent assays were used to determine the beta-trace protein level (ELISA). A comparison was made between BTP and Creatinine and found statistically significant relationships between them and other vital variables. The study concluded that the BTP level rises in the early stages of the disease, and therefore it is a good biomarker in the early detection of CKD. As a consequence, we may conclude that Beta-Trace Protein, Creatinine, and other key biochemical variables were significantly elevated (p 0,05-0,01). The amounts of the above Protine showed significant increases in the G2, G3, G4, and G5 in comparison with G1.