Correlation between diabetes type2 and infertility male, the possible roles of interleukin 20
Tip 2 diyabet ve erkek kısırlığı arasındaki ilişki, interlökin 20'nin olası rolleri
  1. Tez No: 733825
  2. Yazar: AKRAM KAREEM HASAN AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, YRD. DOÇ. DR. WİSAM MAHMOOD MUHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tip 2 diyabet sonucu aşırı vücut ağırlığı ve düşük testosteron düzeyleri arasındaki ilişki daha önce yapılan birçok çalışmada kanıtlanmıştır, diyetin erkeklerde vücut ağırlığını, yetişkinlerde hipogonadizmde ve bağışıklık sistemi baskılanmış obez ve tip 2 diyabetli yaşlı erkeklerde oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, T2DM ve infertiliteli erkeklerde HbA1c, insülin, insülin direnci ve IL-20 arasındaki olası ilişkiyi inceleyerek, diabetes mellitus tip 2 (T2DM) ile erkeklerde kısırlık arasındaki ilişkiyi in vitro olarak doğru bir şekilde ölçmektir. Mevcut çalışmanın sonuçları, DM ile enfekte olan erkeklerin sağlıklı erkeklere kıyasla daha yüksek kayıtlı parametrelere sahip olmasıyla iyileştirildi. IL-20 ve reseptörü IL-20R1'in diyabetik deneklerde etkilendiğini bulundu. Ayrıca IL-20, diyabetik nefropatide erken evrelerinde, kaspaz-8'i aktive ederek podositlerde apoptozu indükler. ELISA, diyabetik hastalarda kandaki IL-20 seviyesinin sağlıklı kontrollere göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu çalışmanın sonuçları, IL-20'nin podositlerin apoptozunu indüklediğini ve erken diyabetik nefropatinin patogenezinde rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The association between high body density and low testosterone production as a consequence of type 2 diabetes has been shown in a number of previously conducted studies, the diet plays in improving body weight in men and hypogonadism in adults and immunocompromised obese and elderly men with type 2 diabetes. The purpose of this study is to accurately measure in vitro the correlation between diabetes mellitus type 2 (T2DM) and fertility in males by studying the possible relationship between HbA1c, insulin, insulin resistance, and IL-20 in patients with T2DM and infertility males. The results of the current study were improved in that the men infected with DM have upper-recorded parameters as compared to healthy men. It was discovered that diabetes patients have lower levels of IL-20 and its receptor, IL-20R1. Additionally, IL-20 causes death in podocytes by activating the caspase-8 enzyme in diabetic nephropathy in its early stages. According to the results of an ELISA test, the amount of IL-20 in the blood of diabetes patients was greater than that of healthy controls. The findings of this research reveal that interleukin-20 (IL-20) promotes apoptosis in podocytes and has a role in the pathophysiology of early diabetic kidney disease.