The study of effect the thyroid gland disorders and vitamin D deficiency on women with pregnant and without pregnant in Iraq
Gebe ve gebe olmayan kadınlarda tiroid bezi bozuklukları ve vitamin eksikliğinin etkisinin araştırılması
- Tez No: 733839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hamilelik sırasında D vitamini eksikliği dünya çapında bir salgındır, bu tür hastalıklar cilt pigmentasyonunun artmasına ve düşük besin alımına neden olur. Bu tezde amaç, gebelik sırasında ve sonrasında tiroid bezi anormallikleri ve D vitamini eksikliğinin gebe ve gebe olmayan kadınlar üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Mevcut deneysel sonuçlar, düşük maternal D vitamini düzeyinin 10 haftalık erken gebelikte (5 - 12 hafta aralığında) yaygın olarak görüldüğünü bildiren başka bir çalışmanın sonuçları ile desteklenmiştir. Yalnızca önceden var olan herhangi bir hipertansiyonu, diyabeti veya diğer tıbbi durumları olmayan sağlıklı hamile kadınlar, çalışma popülasyonumuzdaki düşük serum 25(OH)D seviyeleri, deneklerin hamileliğinin ilk üç ayında olmaları nedeniyledir, yani bunların daha yüksek bir oranı sabah bulantısı yaşayacak, açık havada fiziksel aktiviteyi sınırlayacak ve çok az kadın multivitamin takviyesi alacak. Açık veya subklinik hipotiroidizmin prevalansı, kullanılan üst TSH eşik seviyelerine bağlıdır. Serum TSH için referans aralığının hamilelik boyunca hamile olmayan duruma kıyasla daha düşük olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. En düşük serum TSH seviyeleri gebeliğin ilk trimesterinde gözlenir ve serum hCG seviyeleri gebeliğin erken döneminde en yüksek olduğu için tiroid bezinin hCG stimülasyonu ile açıkça ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D insufficiency during pregnancy is a worldwide epidemic, this kind of disease causes enhanced skin pigmentation and low nutritional intake. In this thesis, the objective is to assess the impact of thyroid gland abnormalities and vitamin D shortage on pregnant and non-pregnant women, both during and after pregnancy. An earlier study, which found that low maternal vitamin D levels were common in early pregnancy (less than 10 weeks), supported the results of the current trial (in the range of 5 - 12 weeks). Our research included pregnant women who were in excellent health and did not have any pre-existing medical disorders such as hypertension, diabetes, or other medical diseases. Because our study participants were in their first trimester of pregnancy, it is most likely that their serum 25(OH)D levels were low. This is due to a variety of factors, including a higher proportion of them experiencing morning sickness, limiting outdoor physical activity, and only a small proportion of them taking multivitamin supplements, among others. The prevalence of overt or subclinical hypothyroidism is evaluated based on the TSH cutoff levels that are used in the study. It seems that, in contrast to the non-pregnant state, the reference range for serum TSH is lower throughout pregnancy, according to persuasive data. The fact that serum thyroid stimulating hormone (TSH) levels are at their lowest during the first trimester of pregnancy is thought to be owing to hCG stimulation of the thyroid gland, since serum hCG at highest during the first trimester of pregnancy.