Babaların emzirme sürecine katılımı ve etkileyen faktörler
The participation of fathers in the process of breastfeeding and the associated factors
  1. Tez No: 733842
  2. Yazar: SİNEM ATABEY CIZZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, babaların emzirme sürecine katılımı ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: Analitik kesitsel tanımlayıcı şeklinde planlanmış olan bu çalışmanın örneklemini 02 Mayıs-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında eşleri bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan 378 baba oluşturmuştur. Araştırma iki izlem şeklinde gerçekleştirilmiştir. Doğum sonrası birinci gün gerçekleşen ilk izlemde veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Birey Tanılama Formu”ile toplanmış olup, ayrıca babaların depresyon durumlarını değerlendirmek için“Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeği”uygulanmıştır. Doğumdan altı hafta sonra gerçekleşen ikinci izlemde,“Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği”uygulanmış olup“Edinburgh Postnatal Depresyon Ölçeği”tekrarlanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistic 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Sosyo-demografik verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, normal dağılıma uygun bulunan kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında parametrik testler (Paired Sample t Test, Student-t Test, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Oneway ANOVA) kullanılmış olup, normal dağılıma uygun bulunmayan değişkenlerin karşılaştırılmasında ise nonparametrik testler (Mann-Whitney U Testi, Spearman's Korelasyon Katsayısı, Kruskal Wallis Test ve Wilcoxon Signed Rank Test) kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcı babaların yaş ortalaması 30,89±4,96 yaş olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to identify the participation of fathers in the process of breastfeeding and the associated factors. Method: Designed as analytical cross-sectional descriptive research, this study had a sample comprised of 378 fathers whose spouses had childbirth at a training and research hospital in the period from 2 May 2021 to 31 August 2021. The research was conducted in two phases. In the first follow up of the research on the first day following the childbirth, data were collected by using the Individual Identification Form that was developed by the researcher, and also, the Edinburgh Postnatal Depression Scale was utilized to measure fathers' depression levels. In the second follow up of the research after six weeks following the childbirth, the Partner Breastfeeding Influence Scale was applied to fathers, and also, the Edinburgh Postnatal Depression Scale was re-utilized. Research data were analyzed by using the IBM Statistical Package for Social Science 22.0. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of sociodemographic data and parametric tests (paired samples t-test, student's t-test, Pearson's correlation coefficient, and one-way analysis of variance) were utilized in the comparison of categorical variables with a normal distribution whilst non-parametric tests (the Mann-Whitney U test, Spearman's correlation coefficient, the Kruskal-Wallis H test and the Wilcoxon signed-rank test) were employed in the comparison of variables with a non-normal distribution. Results: The mean age of fathers was identified as 30.89±4.96 years.