Babaların emzirmeye ilişkin tutumları, emzirme sürecine katılımları ve bunları etkileyen faktörler
Fathers' attitudes towards breastfeeding, their participation in the breastfeeding process and the factors affecting them
  1. Tez No: 687256
  2. Yazar: SİNEM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE UYAR HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma,babaların emzirmeye ilişkin tutumları, emzirme sürecine katılımları ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, Aralık 2019- Mayıs 2021 tarihleri arasında, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 220 baba ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı bilgi formu, babaların emzirme tutumu ve katılımı ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student-t testi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Bonferroni testleri kullanıldı. Ayrıca pearson korelasyon, tek yönlü varyans ve çok değişkenli lineer regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Araştırmada, babaların emzirmeye ilişkin tutumları, emzirme sürecine katılımları ve bunları etkileyen faktörler belirlendi. Araştırmaya katılan babalar 34,82±5,24 yaşında ve emzirmeye ilişkin tutum puanı ortalaması 56,24±5,82, emzirme süresine katılım puanı ortalaması 56,85±7,10'dur.
Özet (Çeviri)
Objective: This research has been carried out to determine fathers' attitudes towards breastfeeding, their participation in the breastfeeding process and the factors affecting them. Materials and Methods: The research has been carried out analytically and cross-sectionally, between December 2019 and May 2021, with the participation of 220 fathers in Zonguldak Gynecology and Childhood Hospital. Introductory information form, fathers' breastfeeding attitude and participation scale were used in the collection of the data. Descriptive statistics, Student-t test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Bonferroni tests were used in the evaluation of the data. In addition, pearson correlation, cronbach's alpha coefficient, one-way variance and multivariate linear regression analyzes were performed. Results: In the research, fathers' attitudes towards breastfeeding, their participation in the breastfeeding process and the factors affecting them have been determined. The fathers who participated in the study were 34.82±5.24 years old, and the mean attitude score towards breastfeeding was 56.24±5.82, and the mean score of participation in breastfeeding process was 56.85±7.10.