Venöz tromboemboli hastalarında apiksaban, rivaroksaban, edoksaban, dabigatran tedavilerinin 6 aylık sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of 6 months outcomes of patients with venous thromboembolism who were treated with apixaban, rivaroxaban, edoxaban or dabigatran
  1. Tez No: 733844
  2. Yazar: ABDULKADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇATAV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut venöz tromboemboli hastalarında direk oral antikoagulan (apiksaban, rivaroksaban, edoksaban, dabigatran) kullanımının varfarin ve düşük molekül ağırlıklı heparin tedavisine üstünlükleri birçok çalışmada gösterilmiştir. Fakat bu dört direk oral antikoagulan ilacın etkinlik ve yan etkilerini birbiri ile karşılaştıran tek merkezli bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmada bu dört ilacın etkinlik ve yan etki profilinin sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi'nde 2019-2022 tarihleri arasında venöz tromboemboli tanısı ile tedavi edilen 192 hasta dahil edildi. Çalışmada derin ven trombozu olan hastaların venöz dopler ultrasonografi ile tanı alması, pulmoner emboli tanısı olan hastaların pulmoner BT anjiografi ile tanı alması esas alındı. Altı aylık düzenli tedavi alan ve kontrollerine gelen hastalar incelendi. Altı aylık süreçte venöz tromboemboli açısından şüpheli semptom veya muayene bulgusu olan tüm hastalara kontrol venöz doppler ultrasonografi veya pulmoner BT anjiografi yapıldı. Tedavi başlangıcında karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastaların kontrol değerleri görüldü. Hastalar rekürren venöz tromboemboli, ölüm, majör ve minör kanama açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada yer alan 192 hasta her ilaç grubunda en az 45 hasta olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, kilo, ek hastalık, provake venöz tromboemboli oranı, böbrek fonksiyon testi ve karaciğer fonksiyon testi değerleri arasında anlamlı fark yoktu. Hastaların %90,6'sı izole derin venöz tromboz hastasıydı. Olgularda %49,5 oranında provake eden sebep vardı. Obezite, immobilizasyon en sık provake edici sebeplerdendi. Altı aylık tedavi sürecinde 3 hastada rekürren VTE, 4 hastada ölüm ve 2 hastada majör kanama görüldü. 40 hastada ise minör kanama görüldü. Etkinlik ve güvenilirlik açısından 4 ilaç grubu arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç: Çalışmamız dört direk oral antikoagulan ilacın etkinlik ve güvenilirliğinin karşılaştırılması açısından önem taşımaktadır. Elde ettiğimiz bulgular akut VTE tedavisinde dabigatran, apiksaban, edoksaban ve rivaroksaban tedavilerinin güvenli ve efektif bir şekilde kullanılabileceğini desteklemiştir. Tüm ilaçlarda yüksek etkinlik sağlanırken düşük oranda yan etki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The advantages of direct oral anticoagulants (apixaban, rivaroxaban, edoxaban, dabigatran) use over warfarin and low molecular weight heparin therapy in patients with acute venous thromboembolism has been shown in many studies. However, a single-center study comparing the efficacy and side effects of these oral anticoagulants among themselves has not been conducted. The aim of the study was to compare the results of the efficacy and side-effect profiles of these four direct oral anticoagulants. Patients and Methods: The study included 192 patients who were treated with the diagnosis of venous thromboembolism in Ankara City Hospital between 2019- 2022. Patients diagnosed with deep vein thrombosis by venous doppler ultrasonography and those diagnosed with pulmonary embolism by pulmonary CT angiography were included in the study. The patients who received regular treatment for 6 months and who came to their controls regularly were analyzed. During the sixmonth period, control venous doppler ultrasonography or pulmonary CT angiography was performed in all patients with symptoms or examination findings suspicious for venous thromboembolism. Relevant blood values of patients with hepatic or renal dysfunction were observed at the beginning of the treatment. The patients were compared for recurrent venous thromboembolism, mortality, major and minor bleeding. Results: The 192 patients included in the study were divided into 4 groups with at least 45 patients in each drug group. There was no significant difference between the groups in terms of gender, age, weight, comorbidity, rate of provoked venous thromboembolism, kidney and liver function tests. 90.6% of the patients had isolated deep venous thrombosis. There was a provoking reason in 49.5%. Obesity and immobilization were the most frequent provoking causes. During the six-month treatment period, recurrent VTE was observed in 3 patients, major bleeding in 2 patients and death in 4 patients. Minor bleeding was seen in 40 patients. There was no significant difference between the 4 drug groups in terms of efficacy and safety. Conclusion: Our study is important in terms of comparing the efficacy and safety of four direct oral anticoagulant drugs. Our findings supported that dabigatran, apixaban, edoxaban and rivaroxaban treatments can be used safely and effectively in the treatment of acute VTE. While high efficacy was achieved with all drugs, a low rate of side effects was observed.