COVİD-19 döneminde ebeveynlerin salgın hastalığa bağlı kaygı düzeylerinin 9-12 yaş çocuklarının kaygı düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
Research on the effects of parents' pandemic related anxiety levels during COVİD-19 on anxiety levels of their children between the ages of 9-12
  1. Tez No: 733845
  2. Yazar: ZEYNEP KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın genel amacı COVİD-19 sürecinde ebeveynlerinin salgın hastalığa bağlı kaygı düzeylerinin 9-12 yaş arasındaki çocuklarının kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Katılımcıların sosyo-demografik bilgileri, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu aracılığı ile edinilmiştir. Ebeveynlerin deneyimlediği kaygı düzeylerini belirlemek için“Salgın Hastalığa Bağlı Kaygı Ölçeği”, çocukların kaygı düzeylerini belirlemek için ise“Süreksiz Durumluk/Sürekli Kaygı Envanteri”uygulanmıştır. Anketler, 01.09.2021-01.11.2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak uygulanmıştır. Araştırma grubunu Kocaeli İli Gölcük ilçesinde yaşayan, 9-12 yaş arasında çocuğu olan 122 ebeveyn ve çocukları oluşturmuştur. Araştırmada, çalışma grubuna dahil olan ebeveynlerin salgın hastalığa bağlı kaygı ortalamaları 3,04 olarak bulunmuştur. Çocukların durumluk kaygı ortalamaları 2,04, sürekli kaygı ortalamaları ise 2,18 olarak bulunmuştur. Ebeveynlerin salgın hastalığa bağlı kaygı düzeyleri ile çocuklarının sürekli kaygı düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, ebeveynlerin salgın hastalığa bağlı kaygı düzeylerinin yüksek olmasının, çocuklarının sürekli kaygı düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Salgın hastalığa bağlı kaygı düzeyleri yüksek olan ebeveynlerin çocuklarında sürekli kaygı düzeyi, salgın hastalığa bağlı kaygı düzeyleri düşük olan ebeveynlerin çocuklarına göre daha yüksektir. Yaş ve cinsiyet değişkenlerinin ebeveynlerin salgın hastalığa bağlı kaygı düzeyleri üzerinde bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Çocukların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri, ebeveynlerinin çalışma durumu, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, ebeveynlerin yaş aralıkları ve çocukların yaşı değişkenlerine göre incelenmiştir. Çalışmayan ebeveynlerin çocuklarında sürekli kaygı düzeylerinin yüksek olduğu, gelir düzeyi arttıkça çocuklarda durumluk kaygı düzeyinin arttığı, ebeveynin eğitim düzeyi düştükçe çocuklarda sürekli kaygı düzeyinin arttığı görülmüştür. Ebeveynlerin ve çocukların yaşlarının, çocukların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri üzerinde bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effects of parents' pandemic-related anxiety levels on their 9-12 years old children's anxiety levels. The socio-demographic data related to the participants was obtained through the demographic information form prepared by the researcher. The“Pandemic-Related Anxiety Rating Scale”and“State-Trait Anxiety Inventory”are used to determine the anxiety levels experienced by the parents and children, respectively. The surveys were conducted online from 01/09/2021 to 01/11/2021. The research group consisted of 122 parents and their children between the ages of 9-12, living in Gölcük District of Kocaeli Province. The pandemic-related anxiety average of the parents included in the study group was 3,04. Their children's state anxiety and trait anxiety averages was 2,04, and 2,18. It has been observed that there is a positive correlation between the pandemic related anxiety levels of the parents and their children. Compared with the children of parents with a low level of pandemic-related anxiety, the trait anxiety levels of children with parents experiencing high levels of pandemic-related anxiety were higher. The variations of age and sex do not affect the parents' pandemic-related anxiety levels. The study revealed that children of unemployed parents demonstrate high levels of trait anxiety, and there is a positive correlation between children's state anxiety levels and family income. However, children's trait anxiety levels negatively correlate with the parents' level of education. Parental age or children's age does not affect the children's state and trait anxiety levels.