Post dural ponksiyon baş ağrısı tahmininde optik sinir kılıf çapı ölçümü
Optic nerve sheath diameter measurement in prediction of post dural puncture headache
  1. Tez No: 733849
  2. Yazar: SEMİH BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SACİT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada spinal anestezinin hastaların yaşam kalitesini etkileyen komplikasyonlarından olan post dural ponksiyon baş ağrısının (PDBA) gelişimini, optik sinir kılıf çapı ölçümü (ONSD) ile tahmin etmeyi amaçladık. Çalışmaya, ASA fiziksel sınıflaması I-III olan, 18-65 yaş arası 83 hasta dâhil edildi. Spinal anestezi ile elektif cerrahi planı olan hastalara, spinal anestezi öncesi ve postoperatif 24. saat ultrasonografi (USG) ile her iki göz için ayrı ayrı sagital ve aksiyel planda toplam 4 ölçüm alındı ve aritmetik ortalaması ONSD ortalama olarak kayıt edildi. Postoperatif 5. gün hastalar telefonla arandı ve baş ağrısı nitelikleri sorgulanarak Uluslararası Baş Ağrısı Sınıflaması'na (ICHD II) göre PDBA tanımına uyan 19 hasta tespit edildi. Preoperatif ve postoperatif ONSD ortalaması farkının, PDBA gelişen hasta grubunda PDBA gelişmeyen hastalara göre daha fazla olduğu tespit edildi. Sonuç olarak aynı gözlemci tarafından yapılan preoperatif ve postoperatif 24. saat ONSD ölçümleri arasındaki farkın, özelikle PDBA gelişme açsından risk faktörleri olan hastaların tahmininde kullanılması hastalarda erken teşhisi ve tedavinin geciktirilmeden başlanmasına olanak sağlayabilecek, hastaların hastanede kalış sürelerini azaltabilecek, kolay uygulanabilen, non-invaziv, tekrarlanabilen prediktif bir parametre olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to predict the development of postdural puncture headache (PDBA) which is one of the complicaions of spinal anesthesia that affects the quality of life of the patients with optic nerve sheath diameter (ONSD) measurement. 83 patients aged 18-65 years, with ASA physical classification I-III included in this study. In patients who had an elective surgery plan with spinal anesthesia, a total of 4 measurements were made separately for both eyes in the sagittal and axial planes before spinal anesthesia and at the postoperative twenty-fourth hour by ultrasound, and the arithmetic mean was recorded as the ONSD average. On the 5. postoperative day, patients were called by phone and their headache characteristics were questioned, and 19 patients who met the definition of PDBA according to the International Headache Classification (ICHD II) were identified. The difference between the preoperative and postoperative ONSD averages was found to be higher in the patient group with PDBA than in the patients without PDBA. As a result, the difference between preoperative and postoperative twenty-fourth hour ONSD measurements made by the same observer, which is easy to apply, non-invasive, and reproducible, can enable early diagnosis and treatment initiation without delay, reduce the duration of hospital stay, especially in the estimation of patients at high risk for the development of PDBA, can be used as a predictive parameter.