Farklı adeziv rezin simanların sitotoksisitelerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of cytotoxicity of different adhesive cements
- Tez No: 733885
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sabit protetik restorasyonların kullanımı, dental simanlara olan ilgiyi artırmaktadır. Adeziv rezin simanlar, adezyon özellikleri iyi olduğu için dişlerde daha konservatif preparasyon şekillerine müsaade ederler. Simanların biyouyumlu olmaları istenmektedir. Rezin esaslı materyaller farklı konsantrasyonlarda çeşitli monomerler içermektedir. Monomerlerin yapısı ve özellikleri, sitotoksik etkileri üzerinde etkilidir. Bu çalışmanın amacı, polimerizasyon şekilleri farklı 3 adeziv rezin simanın biyouyumluluklarının in vitro olarak değerlendirilmesidir, ayrıca hücrelerde meydana gelen morfolojik değişimlerin SEM ile görüntülenmesidir. Sitotoksisite tespiti yapmak için MTT testi, odontoblastik aktivite ölçümü için ALP, tükürük protein düzeyindeki değişimi saptamak için TP ölçümü yapıldı. Örnekler steril koşullarda paslanmaz çelik kalıplarda disk şeklinde hazırlandı. Ekstrakt metodu için, UV ışık altında steril edilen diskler 24 ve 48 saat boyunca HGF (insan gingival fibroblastı) hücre kültürü besiyerinde 37°C, %5 CO₂, %95 nem içeren inkübatörde bekletilerek hazırlandı. Hücre hatları laboratuvarda hücre kültürü modülünde 25 cm² ve 75 cm²'lik flasklarda, %5 CO₂, %95 nem içeren karbondioksitli inkübatör ortamında tutularak çoğaltıldı. Çoğalan hücreler 1x10⁵ hücre/cm² olacak şekilde 96 kuyucuklu plakaya yerleştirildi. Ardından 96 kuyucuklu plakaya ekstrakt metodu için %100, %50, %25 konsantrasyonda ekstraktlar ve hücreler yerleştirildi. Ekilen hücreler 24 ve 48 saat inkübatörde bekledikten sonra MTT testi ile hücre canlılığı değerlendirildi. Total protein üretimini değerlendirmek amacıyla Bradford yöntemi ve alkalen fosfataz (ALP) etkinlikleri etkinlikleri ise ELİSA testi kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçüldü ve ölçümler kantitif olarak hesaplandı. Ekstrakt metodu uygulanan HGF hücreleri için simanlar arasında en sitotoksik olan Multilink N kimyasal polimerize olan rezin yapıştırma simanı bulundu. Yine ekstrakt metodu uygulanarak TP miktarı ölçülen simanlar arasında protein oranını en çok düşüren grup Multilink N kimyasal polimerize olan rezin yapıştırma simanı olarak tespit edildi. ELİSA testi sonucunda ise en yüksek alkalen fosfataz aktivitesi Variolink Esthetic DC dual cure polimerize olan rezin yapıştırma simanında ölçüldü. SEM görüntülerinde de Variolink Esthetic DC dual cure polimerize olan rezin yapıştırma simanında hücre tutulumu gözlendi. Tüm parametreler değerlendirildiğinde rezin simanların sitotoksisite, TP, ALP sonuçları arasında tutarlılık görüldü. Sonuç olarak Variolink Esthetic DC dual cure polimerize olan rezin yapıştırma simanının sitotoksik etkisi diğer gruplara göre daha düşük bulunduğu için kullanımının güvenli olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The use of fixed prosthetic restorations is increasing the interest in dental cements. Adhesive resin cements allow a more conservative preparation of teeth because of their good adhesion properties. Cements are required to be biocompatible. Resin-based materials contain various monomers at different concentrations. The structure and properties of monomers influence their cytotoxic effects. The aim of this in vitro study is to evaluate the biocompatibility of 3 adhesive resin cements with different polymerization forms, also the morphological changes occurred in the cells are imaged by SEM. MTT test was used to detect cytotoxicity, ALP was used to measure odontoblastic activity, and TP was measured to see destruction at the cellular level. Samples were prepared as discs in stainless steel molds under sterile conditions. For the extraction method, the discs were sterilized under UV light and kept in HGF (human gingival fibrobaslt) cell culture medium for 24 and 48 hours in an incubator containing 37°C, 5% CO₂, 95% humidity. Cell lines were propagated in the cell culture module in 25 cm² and 75 cm² flasks, in a carbon dioxide incubator with 5% CO₂ and 95% humidity. The proliferating cells were separated and placed in a 96 well cellular culture plate at 1x10⁵ cells/cm². Then, the extracts were placed in the 96 well cellular culture plate at a concentration of 100%, 50%, 25% for the extract method, and cells were placed. Plant cells were evaluated in terms of cell viability by MTT test after waiting in the incubator for 24 and 48 hours. Total protein production by Bradford method and alkaline phosphatase (ALP) activities by ELISA test were measured spectrophotometrically and the measurements were calculated quantitatively. Multilink N chemically polymerized resin luting cement was found to be the most cytotoxic among the cements for the HGF cells in which the extract method was applied. Multilink N chemically polymerized resin luting cement was found to be the group that reduced the protein ratio the most among the cements whose TP amount was measured by applying the extract method. As a result of ELISA test, the highest alkaline phosphatase activity was measured in Variolink Esthetic DC dual cure polymerized resin luting cement. Cell involvement was observed in the Variolink Esthetic DC dual cure polymerized resin luting cement in SEM images. All parameters are evaluated and consistency was found between cytotoxicity, TP, ALP levels of resin cements. In conclusion, since the cytotoxic effect of Variolink Esthetic DC dual cure polymerized resin luting cement was found to be lower than the other groups, it was concluded that it is more safe to use.