Lityum disilikat kronlarda siman kalınlığı ve siman renginin restorasyonun rengine etkisi
The effects of cement thickness and cement color on the color of lithium disilicate crowns
- Tez No: 733886
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TURHAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda CAD-CAM sistemleriyle üretilen seramik materyallerindeki hızlı gelişmeler, tam seramik restorasyonların sıklıkla kullanılmasına olanak sağlamıştır. Günümüzde monolitik lityum disilikat restorasyonlar, en çok tercih edilen tam seramik restorasyon türlerinden biridir. Siman renginin ve kalınlığının lityum disilikat seramik rengine etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı farklı siman renklerinin, siman aralıklarının ve termal siklus uygulamasının monolitik lityum disilikat kronların rengi üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışma için tam seramik kron preparasyonu yapılmış hazır yapay santral dişler kullanıldı. Yapay diş, dişli silikon kalıba, kole bölgesi açık olacak şekilde yerleştirildi ve sert alçı dökülerek model oluşturuldu. Çalışma modelindeki prepare edilmiş yapay dişin dijital ölçüsü alındı ve sanal model elde edildi. Sanal model üzerinde restorasyonun tam seramik kron tasarımı, seramik kalınlığı 1,5 mm olacak şekilde yapıldı. Yüksek translusensi özelliğine sahip A2 renginde lityum disilikat bloklardan 90 adet tam seramik kron, CAD-CAM sistemi ile üretildi. Kronlar, 40µm, 80µm ve 120µm olmak üzere 3 farklı siman aralığında hazırlandı. Lityum disilikat kronlar preparasyonu yapılmış hazır yapay dişlere simante edildi. Simantasyon için aynı self adeziv siman markasının üç farklı rengi (şeffaf, sarı, beyaz) kullanıldı. Daha sonra çalışmada 9 deney grubu oluşturuldu (n=10). Renk değişimi analizinin yapılması için renge ait parametreler, restorasyonların simantasyonundan önce ve sonra spektrofotometre ile ölçülerek kaydedildi. Sonrasında örneklere termal siklus işlemi uygulandı ve renk parametrelerinin ölçümü spektrofotometre ile tekrar yapıldı. Daha sonra ΔE00 formülü ile örneklerin renk değişimi analizi yapıldı ve değişkenlerin renk değişimi üzerine etkisi hesaplandı. Simantasyon ve termal siklus sonrası bütün siman rengi ve siman aralığı gruplarında (40 µm siman aralığı ve şeffaf siman grubu hariç) renk değişim değerleri algılanabilirlik ve kabul edilebilirlik eşik değerleri arasında bulundu (1,77>∆E00>0,80).
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid developments in ceramic materials produced with CAD-CAM systems have allowed the frequent use of all-ceramic restorations. Today, monolithic lithium disilicate restorations are one of the most preferred all-ceramic restoration types. The effect of cement color and thickness on the color of lithium disilicate ceramics is not fully known. The aim of this study is to evaluate the effects of different cement colors, cement thickness, and thermal cycle application on the color of monolithic lithium disilicate crowns. Prepared artificial central teeth with full ceramic crown preparation were used. The artificial tooth was placed in the silicone mold and the gypsium model was created. The digital impression of the prepared artificial tooth in the study model was taken and the virtual model was obtained. The full ceramic crown design of the restoration was made on the virtual model, with a ceramic thickness of 1.5 mm. 90 full ceramic crowns were produced from lithium disilicate blocks in A2 color with high translucency using the CAD-CAM system. Crowns were prepared in 3 different cement thicknesses, 40µm, 80µm, and 120µm. Lithium disilicate crowns were cemented to the prepared artificial teeth. Three different colors (transparent, yellow, white) of the same self-adhesive cement brand were used for cementation. 9 experimental groups were generated in the study (n=10). Color parameters were measured and recorded with the spectrophotometer before and after the cementation of the restorations for the analysis of color change. Thermal cycling was applied to the specimens and color parameters were measured again with a spectrophotometer. The color change analysis of the specimens was performed with the ΔE00 formula and the effect of the variables on the color change was determined. After cementation and thermal cycling, color change values in all cement color and cement spacing groups (except 40 µm cement spacing and clear cement group) were found to be between detectability and acceptability threshold values (1.77> ΔE00>0.80).