İşletmelerde kriz ve yönetimi
Management of crisis in enterprises
  1. Tez No: 73389
  2. Yazar: BARIŞ BARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAN ÖZ ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE KRİZ VE YÖNETİMİ Banş Baraz İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Prof.Dr. Şan Öz-Alp Kriz“herhangi bir durumun doğal gidişi sırasında birdenbire ortaya çıkan ve doğal olmayan aykırılık, bunalım”olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle planlanmamış olayların meydana gelmesiyle kriz oluşur. İşletmeler için istikrarsızlık oluşturan kriz, belirli olasılıklarda“olumlu”ve“olumsuz”sonuçlar verir. İşletmeler açısından önemli olan,“olumlu”sonuç olasılığını arttırmaktır. Bu da krizi önceden tahmin etmek ve planlama yapmak ile mümkündür. Olası kriz durumuna karşılık kriz sinyallerinin yakalanarak değerlenmesi ve işletmenin kriz durumunu en az kayıpla atlatabilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve uygulanmasına“kriz yönetim süreci”adı verilir. Kriz yönetim sürecinin temel amacı işletmeyi kriz durumuna karşı hazırlamaktır. Kriz yönetim süreci beş aşamalıdır. Bu aşamalar: kriz sinyalinin alınması, krize hazırlık ve krizi önleme, krizin denetim altına alınması, normal duruma dönüş, öğrenme ve değerlemedir. Uygulamada Eskişehir'de gıda sektöründe üretim ve pazarlama faaliyeti gösteren büyük işletmelerin kriz yönetimi açısından değerlemesi yapılmaktadır. Çalışmada planlı, yönlendirilmiş görüşme tekniği kullanılmış ve görüşmeler gıda sektörüyle ilgili krizler doğrultusunda yönlendirilmiştir (bozuk gıda maddeleri; bayatlamış, görünümü bozulmuş, sağlığa zararlı maddeler içeren ürünler vb.). Araştırmadaki amaç, işletme yöneticilerinin krize karşı nasıl hazırlandıklarını, kriz anında alınan önlemleri ve kriz sonrasında yeniden yapılanma çalışmalarını ortaya koymaktır. Görüşmelerden çıkarılan sonuçlar maddeler halinde sıralanmış ve uygulama çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGEMENT OF CRISIS IN ENTERPRISES Crisis can be defined as an emergence of deviation from a regular situation of business. In other words, crisis means the occurence of unexpected events in a business firm. Crises cause unstability for business and have favourable and unfavourable results depending on the situation. In this context, enterprises to decrease the probability of unfavorable outcome, may adopt crisis management policy. The preliminary phase in this process involves the prediction of possible negative events that may be faced by a firm and the adoption of necessary cautions. In general, crisis management process means the preparation of a signal detection and the application of this system to reduce possible losses in extxaordinary periods. In other words the main objective of this process is to prepare a firm against unfavourable occurances. This process can be divided into five phases: signal-detection, preparation/ preventation, containment/damage-limitation, returning to normal situation/recovery, learning/evaluation. In the last section of this study, an application has been conducted among the various large scale enterprises in Eskişehir food industry, to evaluate the crisis management policies of these firms. Deep interview and face to face meeting techniques have been used to gather necessary datas and analyse enterprises' concern about possible crisis; like the production of items that are faulty or harmfull to health. Together with the question of whether these firms should adopt a“crisis management policy”, the results obtained from the case study have been mentioned and various proposals have been suggested in the dissertation to assess the importance of management of crisis in enterprises. m