İşletmelerde kriz yönetimi ve GAP ve çevre illerdeki orta ve büyük ölçekli sanayi işletmelerinde bir araştırma
Crises management in enterprices
- Tez No: 122822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Öz İşletmelerin kriz yönetimi ve krize hazırlık düzeylerini, kriz durumlarında aldıkları önlemleri, krizlerin işletmeler üzerindeki etkilerini, işletmelerde krize hazırlığa engel olan faktörleri ve yaşanılan son krizlerin işletmeleri olumsuz etkileme nedenlerini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma tanımlayıcı nitelikli bir alan çalışmasıdır. Çalışma İçin GAP ve çevre illerdeki özel kesim orta ve büyük ölçek sanayi işletmeleri seçildi. Bu bölgedeki iller içinden Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya illerindeki işletmeler içinden ana kütlenin en az %20'sine ulaşılacak şekilde tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen işletmelere araştırmacı tarafından hazırlanan 35 soruluk anket formu uygulandı. Anket uygulanan işletme yöneticileriyle yönlendirilmiş mülakatlarda yapılarak buradan elde edilen gözlem sonuçları, anketlerden elde edilen sonuçlarla birleştirildi. Araştırma sonuçları bilgisayar ortamında değerlendirildi. Araştırmaya katılan işletmelerin %95.1'i sahip veya sahiplerince yönetiliyor, %88.5' inin kriz yönetim ekibi yok, %54.1'i olası kriz alanlarını belirlemeye dönük çalışma yapmıyor,%77'si krize hazırlık amacıyla eğitim uygulamıyor, %100'ü kriz el kitabına sahip değil, %86.8'i yaşanan son krizlerden olumsuz etkilenmişler, %79.7'si krize hazırlanmalarındaki engeli bu alandaki bilgi eksikliklerine bağlıyorlar. Kriz ortaya çıktığında işletmelerin %88.5'i Pazar geliştirmeye,%86.9'u mali denetimi sıklaştırmaya, %88.5'i maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Yaşanılan krizlerden olumsuz etkilenme nedeni olarak %90.6'sı krizin öngörülememesini, %100'ü döviz kurlarındaki ani ve beklenmedik artışları, %98.2'si döviz kurlarındaki belirsizliği, %81.1'i kredi faiz oranlarındaki artışı belirtmişlerdir. Kriz işletmelerin %82' sinde örgütte gerilime, %75.4'ünde karların azalmasına neden olmuştur. İyi bir kriz yönetimi krize hazırlıkla mümkündür. Krizler de iş hayatının kaçınılmaz bir unsurudur. Bu durumu kabul ederek olağan dönemlerde krizlere hazırlanmak ve buna uygun örgütsel yapılanmaya gitmek en uygun çözüm yolu olacaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSCTRACT This work is a kind of definer, with the aim of determining crisis management and preparation of enterprises to crisis. In addition to these, organization structure of enterprices, relationship between organization structure and crisis and the affect of organization structure on the studies about crisis management and preparation to crisis are examined and measured. The private middle size and the large scaled industrial firms in the GAP region and the surrounding proviences, are includedin the study. A survey consisting of 35 questions which was prepared by the researcher was applied to the organisations which were choosen by incidental sampling tecniques with the aim of reaching at least 20 percent of total number of enterprices located in the cities Gaziantep, Kahramanmaraş and Malatya. The results abtained from direct interview with the enterprise managers and the results of question application joined together. The results of survey were evaluated by computers. Of the enterprices, included to survey, 95.1% of them are managed by owner or owners, 88.5% of them has no crisis management, 54.1% of them doesn't make a work about to determine possible crisis areas, 77% of them doesn't maintain an education about preparation to crisis, 100% of them doesn't have a crisis handbook, 86.8% of them were affected negatively from the crisis, 79.7% of them, sees the lack of information in this field as the hinderance to get prepared to the crisis. When the crisis appeared,88.5% of enterprises grow their market, 86.9% of them make financial inspection, 88.5% of them try to reduce the costs. Concerning negative causes of the experienced crisis, 90.6% of enterprises, think it was not foreseen the crisis, 100% of them believes the abrubt and unexpected increases of foreign currency rates, 98.2% of them blames the indefinitness of current rates, 81.1% of them emphasizes the raise in the credit interest rates. Crisis caused regression 82% of them and reduction of profits in 75.4% of them. rvA good crisis management is only possible with the preparation to the crisis. Crises are unavoidable of the business life. By accepting this stiuation, the best solution is to preparing crisis in normal periods and also establishing a suitable organizational structure for this purpose.