Havayolu işletmelerinde yeni hizmet geliştirme faaliyetleri ve Türkiye'de havayolu işletmelerin yeni hizmet geliştirme uygulamaları
New service development processes in the airline companies and new service development applications of airline companies in Turkey
- Tez No: 73390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE YENİ HİZMET GELİŞTİRME FAALİYETLERİ VE TÜRKİYE'DEKİ HAVAYOLU İŞLETMELERİNİN YENİ HİZMET GELİŞTİRME UYGULAMALARI Tuba Dökmen Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Doç. Dr. Mustafa Öç Havayolu işletmelerinin hizmet vermek istedikleri faaliyet alanını belirleyerek, pazarlarını bölümlemeleri ve müşterilerini tanımlamaları, başarılı ve etkin hizmet sunumu açısından önem taşımaktadır. Müşteri ve pazar analizlerinde bulunarak uygun pazarlama karmasını oluşturabilen işletmeler, rakipleri karşısında stratejik konumlarını güçlendirme imkanını elde edeceklerdir. Değişen tüketici tercihleri, gelişen teknoloji ve artan rekabet işletmeleri yeni hizmet geliştirmeye yöneltmektedir. Globalleşen dünyada uluslararası alanda faaliyet gösteren havayolu işletmeleri; yaşamlarını sürdürebilmek, arzuladıkları performansa ulaşabilmek ve rekabetçi avantaj elde edebilmek için, toplam kalite kavramına önem vererek, değişik müşteri profiline uygun yeni hizmetler geliştirmelidirler. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunarak rakiplerden önce yenilikleri yakalamak, işletmelerin başarısında önemli bir rol oynayacaktır. Bu doğrultuda yeni hizmetlerin geliştirilmesi sırasında kontrollü bir sürecin izlenmesi, daha sistemli çalışılmasını sağlayarak, saptanan standartlarla gerçekleşen sonuçların karşılaştırılmasını ve bu yönde önlemlerin alınması imkanını tanıyacaktır. Belirli bir süreç dahilinde geliştirilen yeni hizmetin pazardaki başarı şansı daha yüksek olacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT NEW SERVICE DEVELOPMENT PROCESSES IN THE AIRLINE COMPANIES AND NEW SERVICE DEVELOPMENT APPLICATIONS OF AIRLINE COMPANIES IN TURKEY Tuba Dökmen Civil Aviation Administration Program Anadolu University Social Sciences Institute, August 1998 Advisor: Assistant Prof. Dr. Mustafa Öç Airline companies should define their service field according to market divisions. They have to also know their customers and their needs to serve an effective service. In the mean time the companies can make market and customer analysis, they might improve their strategic situations. Companies now try to develop new services due to change in the customer demands, increase in the competition and development in the technology. In the global market, the airline companies have to consider new services according to customer profiles using total quality approach in order to achieve desired performances and advantage of competition power. If the companies deal with research and development activities, they will catch the new services before their competitors. While producing new services, companies should follow a controlled process with systematic approaches. They should also make monitoring between results and new services. However they can control and improve the new services. In this controlled process, new service success would be more accurate.